H. Bektaş Veli Kültür Derneği artık vergiden muaf

Alevi derneklerinden Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği, vergiden muaf tutulan "kamu yararına çalışan dernekler" sınıfına dahil edildi

H. Bektaş Veli Kültür Derneği artık vergiden muaf

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği, “kamu yararına çalışan dernekler” statüsüne alındı. Bu tür dernekler, çeşitli vergilerden muaf tutuluyor.

Alevi açılımı için son rötuşları yapan hükümet, hafta başında dikkat çekici bir adım attı. Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği, “kamu yararına çalışan dernekler” statüsüne alındı.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre konuyla ilgili karar geçen hafta yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında alındı.

Kamu yararına dernekler, faaliyetlerinde emlaktan KDV'ye kadar çeşitli vergilerden muaf tutuluyor. Yardım Toplama Kanunu'na göre; izin almadan yardım toplayabilme imkanına kavuşuyor. Taşıt Kanunu'na göre de, resmî plaka taşınması sağlanıyor. Hükümetin, cemevlerine “inanç merkezi” statüsü vereceği belirtilmişti. Cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin karşılanması, arsa tahsis edilmesi, personele maaş ödenmesi gibi adımların bu dernek üzerinden yapılması da değerlendiriliyor.

Başbakan Davutoğlu'nun Hacıbektaş'ta katıldığı törenin organizasyonunu bu dernek gerçekleştirmişti. Türkiye'de 100 bini aşkın dernek içinde 402'si “kamu yararına dernek” statüsünde.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 12:24
banner53
YORUM EKLE

banner39