banner15

Habur grubundaki PKK yöneticisi cezaevinde öldü

Habur Sınır Kapısı'ndan 2009 yılında giriş yaparak güvenlik güçlerine teslim olan, daha sonra ise serbest bırakılan Lütfü Taş, örgüt yöneticiliğinden girdiği cezaevinde kalp krizinden hayatını kaybetti

Habur grubundaki PKK yöneticisi cezaevinde öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine 2009'da Habur Sınır Kapısı'ndan olaylı bir şekilde Türkiye'ye gelen ve 2010 yılında gözaltına alınan Lütfü Taş, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde öldü.

Beş yıldır Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Taş'ın geçirdiği belirtilen kalp krizi sonucu bu sabah hayatını kaybettiği belirtildi.

Taş'ın cenazesi, cezaevinden alınarak Diyarbakır Ziya Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne buradan da Diyarbakır Selahhattin Eyyübi Devlet Hastanesi'ne otopsi için götürülecek. Burada yapılacak olan otopsinin ardından Taş'ın cenazesi defnedilmek üzere İstanbul'a götürülecek.

KANDİL'DEN GELMİŞTİ

24 Ekim'de 2009'da Kandil'den sekiz PKK'lı ve Mahmur kampından 26 sığınmacı, Öcalan'ın daveti üzerine "barış ve Kürt meselesine çözüm sürecine dayanak vermek için" Türkiye'ye gelmişti.

Grup, Habur Hudut Kapısı'ndan girmiş, orada ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Ardından grubun 26 mensubu ile ilgili "örgüt üyeliği", "örgüt mensubu olmamakla beraber teşkilat adına suç işlemek", "örgüt propagandası" gibi suçlarla yargılandı.

Açılan davalarda 13 gözaltına alınma kararı çıkmıştı. Diyarbakır ve yöntem boyunca grubu karşılamaya 100 binlerce insan gelmiş, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan "şov yapıyorlar" diye tepki göstermişti. Reaksiyonların ardından Avrupa'dan gelecek PKK'lı grup hükmünden vazgeçmişti.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2014, 13:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35