banner15

Habur'a ek 4 yeni sınır kapısı geliyor

Bakan Canikli, Habur'da kurulacak yeni sınır kapıları ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi

Habur'a ek 4 yeni sınır kapısı geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Irak ve Türkiye arasında yeni kapıların açılması noktasında sıkıntı gözükmediğini ve bir kısımının proje çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek dört kapının açılacağını söyledi.
 
Nurettin Canikli, bugün Ankara’da, Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Cafer Resul Al Hamadani ve beraberindeki heyeti kabul etti.
 
Özellikle son yıllarda iki ülke arasındaki ticaret hacminde gerileme yaşandığını belirten Canikli, "Bu durum, iki ülkenin ekonomisini olumsuz etkiliyor. Bunun da geçici olduğunu düşünüyoruz. Her şey dengesine oturacak. Biz, en iyi ilişkilerimizle birlikte yürümeye devam edeceğiz” dedi.
 
Bakan Canikli, Habur Sınır Kapısı’nın modernizasyonunun ne zaman gerçekleştirileceğine ilişkin soru üzerine de, şunları söyledi:
 
"Hem bu kapının modernize edilmesi, hem de yeni hudut kapıları ilave edilmesine yönelik görüşmeler uzun zamandır devam ediyor. Yeni 4 hudut kapısıyla ilgili olarak, açılması noktasında karar verildi. Bunlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Hem kapasitenin geliştirilmesi, hem de yeni kapıların açılması noktasında sıkıntı gözükmüyor. Hatta bir kısmının proje çalışmaları devam ediyor.”
 
Cafer Resul Al Hamadani de yeni kurulan ortaklık hükümetiyle Türkiye ile ilişkilerin daha iyi düzeye çıkarılması gerektiğini belirtti.
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile yaptığı görüşmede ticaret hacminde 20 milyar dolar seviyesini hedeflediklerini kaydeden Hamadani, bunun gerçekleşmesi için Türkiye hükümetinin, Irak halkına tatmin edecek mesajlar vermesi gerektiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 14:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35