banner39

Hackerler Türkiye'nin stratejik kurumlarına saldırdı

Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı gibi devletin stratejik kurumlarının e-posta hesapları hacklendi. Hackerların Suriyeli olduğu iddia ediliyor

Güncel 10.02.2015, 10:15 10.02.2015, 10:15
Hackerler Türkiye'nin stratejik kurumlarına saldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye’nin en stratejik kurumlarına ait yazışmaların kendilerine ‘Suriye Elektronik Ordusu’ adını veren hacker’lar tarafından hack’lendiği iddia ediliyor.

Hürriyet'in haberine göre aralarında Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın da bulunduğu kurumların e-posta hesaplarının ele geçirilmesi ve devletin gizli kalması gereken bilgilerinin internette herkese açık bir şekilde yayınlanması gözleri siber güvenliğe çevirdi.

OBAMA’DAN MEKTUP

‘Suriye Elektronik Ordusu’ adlı grup tarafından ele geçirilen Mart 2009 ve Kasım 2012 yıllarına ait e-posta yazışmalarında; ABD Başkanı Barack Obama’nın dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a yazdığı özel mektuptan eski ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’na ve Müsteşar Yardımcısı Ömer Orhon’a gönderdiği Suriye ile ilgili gizli yazışmalara, büyükelçilerin ve bürokratların özel ve işle ilgili yazışmalarına kadar çok sayıda gizli kalması gereken e-posta bulunuyor.

GÜVENLİK ZAFİYETİ

Yayınlanan e-postalar arasında savunma sanayi ihaleleriyle ilgili bilgiler, Cumhurbaşkanlığı bürokratlarının programları, Türkiye’ye ziyarete gelen yabancı lider eşlerinin programları, bakanların korumalarının telefon numaraları gibi devlet açısından güvenlik zafiyetine yol açabilecek bilgilere ulaşılması da büyük kaygı yarattı. ABD’nin Haziran 2012’de Suriye’yle ilgili hazırladığı ve sadece Türkiye, Fransa, Almanya ve İngiltere’yle paylaşıldığı söylenen ‘geçiş planı’ da yazışmaların içinde detaylarıyla yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?