banner39

Hafta sonu nüfus müdürlükleri açık olacak

ÖSYM, LYS'nin yapılacağı hafta sonunda Türkiye genelinde nüfus müdürlüklerinin de açık olması için girişimlere başladı

Güncel 12.06.2014, 12:42 12.06.2014, 12:42
Hafta sonu nüfus müdürlükleri açık olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ÖSYM Başkanı Ali  Demir, LYS'ye girecek tüm adaylara başarı diledi.LYS adaylarının emeklerinin değerini bilmesini ve buna göre davranarak sadece bilgilerini ortaya koymalarını isteyen Demir, "Sınav stresinin azı karar çoğu zarardır" tavsiyesinde bulundu.

LYS1 için 744 bin 562, LYS2 için 388 bin 361, LYS3 için 751 bin 454, LYS4 için 431 bin 97 ve LYS5 için 70 bin 767 başvurunun yapıldığını bildiren Demir, sınavın 81 il merkezi ve Lefkoşa'da 7 bin 433 binada ve 111 bin 213 salonda yapılacağını, 336 bin 582 görevlinin hizmet vereceğini duyurdu.

Sınav süresince emniyet güçleriyle koordineli şekilde çalıştıklarını ifade eden Demir, ayrıca sınav günlerinde sınav saatine kadar nüfus müdürlüklerinin de herhangi olumsuz bir duruma karşı açık bulundurulması için gerekli girişimde bulunduklarını belirtti.

Yerel yönetimlerin de kendi görev alanlarında sınav güvenliği için gerekli önlemleri alacaklarını dile getiren Demir, "Olumsuz bir durumun yaşanmaması adına alınabilecek tüm tedbirleri ve koordineyi sağladığımızı düşünüyoruz. Tabii sınav esnasında vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı olmalarını ve adaylarımızın gürültüsüz bir ortamda sınavı tamamlamalarına yardımcı olmalarını istiyoruz" dedi.

SONUÇLAR KISA ZAMANDA AÇIKLANACAK

Demir, LYS sonuçlarının en kısa sürede duyurulmasını hedeflediklerini ifade ederek, "ÖSYM'nin sınav sonuçlarının açıklanma süresi bakımından katettiği yol bellidir. Sınav sonuçlarının çok geçmeden açıklanması artık bizim bir standardımızdır. Yine bu sınavda da adaylarımıza, olabilecek en kısa sürede sonuçlarını duyurarak yaz tatillerine sonuç kaygısından uzak daha fazla vakit ayırmalarını, dinlenmelerini ve yerleştirme işlemleri için daha fazla zaman ayırıp üniversitelerin akademik takvimi başlamadan ek yerleştirmelerin de tamamlanmasını sağlamaya çalışacağız" diye konuştu.

Ali  Demir, sınav sorularının duyurulmasına ilişkin bir soru üzerine de "Çok defalar duyurularımızda da izah ettiğimiz gerekçeler kapsamında bu sınavda da Yönetim Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda sınav sorularının yüzde 20'lik kısmını tüm sınav oturumlarının bittiği 22 Haziran günü son sınavın bitimini takiben resmi internet sitemizde yayınlayacağız" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?