banner15

Hakim ve savcılar da X-ray'den geçiriliyor

İstanbul Adliyesi'nde artık avukatlar gibi adliyede görevli hakim ve savcılar da X-ray cihazından geçiriliyor

Hakim ve savcılar da X-ray'den geçiriliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın katledildiği saldırı sonrası alınan güvenlik önlemleriyle gündeme gelen İstanbul Adliyesi'nde, avukatlar gibi adliyede görevli hakim ve savcılar da güvenlik taramasından geçiriliyor.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda yaşanan saldırının ardından artırılan güvenlik önlemleri kapsamında kapı girişlerinde çantalarının x-ray cihazlarına konması ve dedektör kapılarından geçmeleri kararı verilen avukatlardan sonra, adliyede görevli hakim ve savcılara da aynı işlemler uygulanmaya başlandı.

Bu sabah itibariyle, adliyenin protokol kapısından giren hakim ve savcıların çantaları x-ray cihazına konulurken, dedektör kapılarından geçmeleri de sağlandı.

SALİHOĞLU VE KOCASAKAL'IN "KAPI" BULUŞMASI

Uygulanan arama işlemleriyle ilgili tepki gösteren avukatların talebi üzerine cuma günü İstanbul Adliyesi'ne gelen ve kapıda sorunları dinlerken güvenlik görevlilerinin avukatlara yaptığı müdahalenin ortasında kalan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, bu sabah adliyede görüştü.

Görüşmenin ardından "arama" tartışmalarının yaşandığı C kapısına gelen ikili, arama noktasında çantasının x- ray cihazına konmasına tepki gösteren avukatlarla bir araya geldi. Başsavcı Salihoğlu, "Avukatların aranması söz konusu değil" ifadesini kullandı. Taramadan geçmek istemeyen başka bir avukata da seslenen Salihoğlu, "Hepimiz, biz dahil olmak üzere sabır istiyoruz" da diyerek, avukatların anlayış göstermesini istedi.

Ümit Kocasakal ise bir avukata, "Avukatları arama kırmızı çizgimiz. Herhangi bir arama söz konusu değil. Hiçbir avukatın üstü aranmayacak. Arama ile senin eline kılına kimse dokunamaz. Çantanı açtıramaz. El dedektörü, yok. Tek şeyimiz eşitlik kapsamında çantayı x-ray cihazından geçirmek. Öyle kapıdan geçmek" dedi.

"X-RAY'DEN GEÇMEK ARAMA DEĞİL TARAMADIR"

Bu sırada Başsavcı Salihoğlu da cebinden çıkardığı çipli kartı bu avukata göstererek, "Avukat bey, sizin çipli kartınız var mı? Bakın benim de çipli kartım var, biz de okuttuk. Bu bir arama değil, önleme çalışması" diye hitap etti.

Konuşmasına devam eden Kocasakal, "Allah göstermesin, buraya bir girilse, duruşma salonun önünde bir bomba patlatılsa, bizim meslektaşlarımız da zarar görecek. Ve bize fatura çıkarmak için çantanın içine kimse bakmayacak. O bizim kırmızı çizgimiz. Bundan ödün vermeyiz. Eşitlik temelinde bu işi çözeceğiz. Ben ceza hukukçusuyum. Teknik anlamda x-ray'den geçmek arama değil taramadır. Aramaya biz müsaade etmeyiz" ifadelerini kullandı. 

Bu konuşmaların ardından Salihoğlu ile Kocasakal kapıdan ayrıldı. 

Öte yandan adliye girişlerinde, kapılarda bazı değişiklikler yapıldığı göze çarptı. Personel için ayrılan kapılar vatandaşlara açılırken, görevli polisler için ise kapılarda, yine x-ray cihazı ve dedektör geçişi olan ayrı bir giriş noktası açıldığı görüldü.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2015, 15:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murtaza YILMAZ
Murtaza YILMAZ - 4 yıl Önce

İyi çalışmalar dilerim.X Ray Cihazı ve Metal Dedektörü iki farklı cihazdır. X Ray cihazları x ışınları kullanır, radyasyon icerir ve sadece çanta vb. eşyaların kontrolünde kullanılır. Canlılar için tehlikelidir. Hatta kullanan güvenlik görevlileri, belli aralıklarla muayeneden geçirilir.Kapı tipi metal dedektörleri ise X-Ray cihazı değildir. Bildiğimiz anlamda radyasyon içermez. İnsanların X Ray cihazından geçirildiği ifadesinin yanlış olduğunu düşünüyorum.

banner39

banner36

banner37

banner35