banner39

Hakkari'de silah sesi değil neşe vardı-FOTO

Hakkarililer, her gün silah sesinin yankılandığı dağlarda şimdi piknik yapmanın keyfini sürüyor....

Güncel 09.04.2013, 16:33 09.04.2013, 16:42
Hakkari'de silah sesi değil neşe vardı-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çözüm süreci ile PKK'ya yönelik operasyonların durduğu Hakkari'de, yıllardır yasaklı olan bölgeler vatandaşlara açıldı.

Şiddet olayları nedeniyle büyük sıkıntıların yaşandığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerde, çözüm sürecinin ardından yaşanan gelişmelerle umutlu bir hava hakim. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), önceki yıllarda PKK'ya yönelik yürüttüğü operasyonların merkezi konumunda bulunan ve terörden en fazla etkilenen iller arasında ilk sırada yer alan Hakkari'de, güvenlik gerekçesiyle her türlü faaliyete kapatılan bölgelerdeki yasak, operasyonların durmasıyla kalktı.

Uzun yıllar ilkbaharın gelişiyle başlayan ve kış mevsimine kadar devam eden operasyonlar nedeniyle yasaklı bölgelere adım dahi atamayan Hakkarililer, hemen her gün silah sesinin yankılandığı dağlarda şimdi piknik yapmanın keyfini sürüyor.

Kısa süre öncesine kadar havanın kararmasıyla herkesin evine çekildiği Hakkari'nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde, çay bahçelerinde ve kahvehanelerde oturup istedikleri saatte evlerine giden vatandaşlar, özellikle hafta sonları aileleriyle su kenarlarına ve yeşil alanlara giderek piknik yapıyor.

Çukurca Belediye Başkanı Hıdır Demiroğlu, AA'ya yaptığı açıklamada, barış sürecinin olumlu yönde sonuçlanması temennisinde bulunarak, bundan böyle kimsenin ölmesini istemediklerini söyledi.

Türkiye'deki tüm halkların bir ve birlik olup mutlu şekilde yaşaması gerektiğini vurgulayan Demiroğlu, son bir aydan bu yana silah sesinin artık duyulmadığı ilçede huzur içinde uyuduklarını ifade etti.

İlçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki dağlık alanda ailesiyle piknik yapan Hacı Geyik ise çözüm sürecinin bu şekilde devam etmesiyle ülkede kısa sürede birçok şeyin değişeceğine inandığını bildirerek, şöyle konuştu:

"Özellikle sınır bölgelerinde insanlar 1984'ten bu yana çok acılar çekti. Bu acıların bitmesi için herkes seferber olmuş durumda. Batıdaki insanlar, sadece haberlerde gördükleri bölgemizi pek fazla tanımamaktalar. Yaklaşık 1,5 aydan bu yana ilçedeki öğretmenler, yabancı aileler, polisler ve askerler çarşı içerisinde rahatça gezebiliyor, eğlenebiliyorlar. Herkes bundan son derece memnun. Bütün Türkiye'ye sesleniyorum. Herkesin, barış için elini değil bütün bedenini taşın altına koyması lazım."

İlçede görevli öğretmen kızıyla piknik yapan Şükriye Bulut da güzel olan ilçenin, barışın gelmesiyle daha da güzelleştiğini kaydederek, 2 yıldır ilçede bulunduğunu ve ilk kez herhangi bir korku yaşamadan ailesiyle piknik yaptığını dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?