banner39

banner35

Hakkarililer eylem için Ankara'ya doğru yola çıktı

Hakkari'nin il statüsünden çıkarılarak 'Çölemerik' adında ilçe olma kararının geçen hafta cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe komisyonundan geçmesine yönelik protesto eylemleri sürerken, Hakkari İl Kalsın Komisyonu, 5 minibüs ve özel araçlarla Ankara'ya doğru yola çıktı.

Güncel 15.08.2016, 18:51 15.08.2016, 18:51
Hakkarililer eylem için Ankara'ya doğru yola çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hakkari'nin il statüsünden çıkarılmasına yönelik başlayan eylemler sürüyor. Karara tepki gösteren STK'lar ve Hakkari İl Kalsın Komisyonu, eylemlerini Ankara'da sürdürme kararı aldı.

Bu amaçla tahsis edilen 5 minibüs ve özel araçlarla yüzlerce kişi Ankara'ya gitmek üzere Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı önünde bir araya geldi. Buraya gelen vatandaşlar davul-zurna eşliğinde uğurlandı.

Hakkarili Mimar Cemal Erip yaptığı basın açıklamasında Hakkari'nin il statüsünden çıkartılıp 'Çölemerik' ilçesi olarak Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Hakkari'nin ilçe yapılması kararı Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçti. Bu kararın bu hafta da Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'na gelmesi bekleniyor. Biz de Hakkarililer olarak kentin kanaat önderleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, esnaf ve muhtarlarımız bu kararın karşısında durmak için, bu kararın yanlış olduğunu tekrar dile getirmek için sesimizi TBMM'de dile getirmek için Türkiye genelinde yaşayan Hakkarililere bir çağrı da bulunduk. Şu anda hemşerilerimiz bu Genel kurul görüşmelerinde bu kararın yanlış olduğuna dair seslerini yükseltmek için Ankara'ya toplanıyorlar. Biz de burada tahsis ettiğimiz minibüslerle halkımızı Ankara'ya yolcu ettik.

Umarım Sayın Cumhurbaşkanı'mız, Sayın Hükümet'imiz, muhalefet partilerimiz bu kararın yanlış olduğuna kanaat getirirler ve bu karar Meclis'ten geri döner."

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?