banner39

Halkın sadece yüzde 20'si hergün gazete okuyor

Türkiye'de vatandaşların sadece yüzde 20'si her gün düzenli gazete okuyor. Yüzde 61'ise her gün televizyondan haber seyrediyor

Güncel 25.12.2015, 14:21 25.12.2015, 15:01
Halkın sadece yüzde 20'si hergün gazete okuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye genelinde 58 şehirde yapılan araştırmaya göre, kurumsal yapılar zayıf ve manipülasyona açık. Halkın çoğu vatandaşlık haklarını kullanmıyor. Vatandaşların sadece yüzde 20'si her gün düzenli gazete okuyor. Vatandaşların yüzde 61'ise her gün televizyondan haber seyrediyor.

Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle Uluslararası Sosyal Saha Çalışmaları Programı(ISSP) çevresinde hazırlanan “Türkiye’de ve Dünyada Vatandaşlık” raporunun sonuçları ilginç veriler içeriyor. 13 Şubat-6 Nisan 2015 tarihleri arasında 58 ilde 509 denekle yüz yüze yapılan bu çalışmanın, vatandaşlık hakları olarak bilinen vergi verme, yasalara saygı, farklılıklara hoşgörü, seçimlere destek, dayanışma gibi konulardaki tutum, eğilim ve algılara ilişkin sorulara cevap vermeyi amaçladığı belirtildi.

Notosoloji sitesinde yayınlanan araştırmada Türkiye’de birey ve devlet ilişkisi, bireyin devletten beklentileri ele alınıp, 41 ülkeyle kıyaslanmış. Verilen cevaplar göre, “seçimde oy kullanan, vergi veren, yasalara uyan, farklılıklara saygı gösteren, maddi açıdan kötü durumda olmayanlara yardım eden” bireyler vatandaşlık görevini yerine getiren, iyi vatandaşlar.

Araştırmaya göre, Türk vatandaşlarının yüzde 20′si her gün, yüzde 16′sı haftada 3-4 kere gazete okuyor.

Vatandaşların yüzde 61′i her gün, yüzde 17′si haftada 3-4 kez televizyondan siyasi haber izliyor.

Türkiye’de “Belirli ürünleri siyasal, etik ve çevresel nedenlerle boykot ederim” diyenlerin oranı da yüzde 11. Avusturya yüzde 57 ile vatandaş katılımı en yüksek ülke, yüzde 3 ile ise Bulgaristan ise katılımı en düşük ülke.

SİYASAL GÖSTERİLERE KATILMA ORANI YÜZDE 10

"Siyasal gösteriye katıldım" diyenlerin en fazla olduğu ülke yüzde 61 ile Güney Kıbrıs. Yüzde 5 ile en az olduğu ülke de Polonya. Türkiye’de de siyasal bir gösteriye katıldığını söyleyenlerin oranı yüzde 10′da kalıyor.

Derdini kamu yetkililerine anlatmayı tercih edenlerin sayısı ise çok az. Fikirlerimi ifade etmek için bir politikacıyla veya kamu görevlisiyle temas kurdum” diyenlerin oranı sadece yüzde 5. Dünya ortalaması ise yüzde 18. Bu konuda vatandaşların en etkin olduğu ülke yüzde 44 ile Kanada.

STKLARA ÜYELİK ORANI DÜŞÜK

Türkiye’de toplumsal ve siyasal birliklere, gönüllü kuruluşlara, derneklere üye olmayanların oranı yüzde 90.

"Vatandaşların hükümetlerin icraatlarına muhalif olduklarında, sivil itaatsizlik eylemlerine katılması önemli" diyenler yüzde 37.

"Koşullar ne olursa olsun devletin demokratik haklara saygı göstermesi önemli" diyenler yüzde 57.

"Benim gibi kimselerin hükümetin yaptıkları konusunda söz hakkı yoktur"  görüşüne katılanların oranı da yüzde 49.

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?