banner15

Hanefi Avcı: Böceklerde dış servis ihtimali sıfır

Hanefi Avcı, Başbakanlık ile Dışişleri Bakanlığı'ndaki böceklerin dış istihbarat servisleri tarafından konulmadığını bunun mümkün olmadığını savundu

Hanefi Avcı: Böceklerde dış servis ihtimali sıfır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, tahliye olduktan sonra yaptığı açıklamalarla gündemde. Kendisinin belli bir yapı tarafından hedef seçildiğini iddia eden Avcı, Dışişleri Bakanlığı ile Başbakanlık'a konulan böceklerle ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. Avcı, bu tür dinlemelerin yabancı servisler tarafından yapılmasının mümkün olmadığını şu sözlerle ifade etti: . Yabancı servis ihtimali yoktur. Onlar başka türlü yöntemler kullanırlar. Onlar için ayrıca böyle bir dinleme risktir...

Hürriyet gazetesinden Toygun Atilla'ya konuşan Hanefi Avcı, "Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantının sızmasını, orada yapılan dinlemeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine "Sadece Dışişleri Bakanlığı’nın odası dinlenmiş değildir. Onu yapabilmeniz için en az 100 tane dinleme yapmış olmanız gerekir. 100 tane dinleme yaparsanız ancak sağlıklı netice alabilirsiniz. Elde ettiğiniz 10 dinlemeden de ancak birini kullanabilirsiniz. Telefon dinlemek belki kolay ancak ortam dinlemesi dediğiniz işi zorlaştırır. Çok daha ciddi bir ekibe ve çalışmaya ihtiyacınız vardır. Aynı zamanda profesyonel bir gruba da ihtiyanız vardır. Yapılanlara baktığınızda bunun böyle olduğunu görüyorsunuz." dedi.

"BU KAPASİTEDEKİ BİR OLAYI.."

Kasetlerin de aynı merkezin işi olup olmadığı sorulan Avcı şunları söyledi: Bu kapasitedeki bir olayı Cemaat değil, Cemaat’in Emniyet’teki birimleri yapabilir. Onların kullandığı teknoloji ile bu yapılabilinir. Başka biri yapsa da ortaya çıkartılır, aydınlatılırdı. Başbakanlık’taki böcekler konusunda da genel değerlendirmem başka birinin yapma şansı yok. O dinlemeleri de aynı yapının yaptığını düşünüyorum. Başbakanlık da sanırım bu konuda aynı şeyi düşünüyor. Orasının sürekli denetimi var. Oradakilerden habersiz kimsenin yapması mümkün değil.

Dinlemelerde yabancı servis ihtimali sorulan Hanefi Avcı, şu cevabı verdi: Sıfırdır. Yabancı servis ihtimali yoktur. Onlar başka türlü yöntemler kullanırlar. Onlar için ayrıca böyle bir dinleme risktir. Priz içine böcek koyma yöntemi, polisin, kanunu uygulayan birimlerin yöntemidir. Herhangi bir ülkedeki polis, jandarma bu yöntemi kullanır. Yabancı servisler çok daha farklı cihazlar kullanır.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 12:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48