banner15

Hanefi Avcı'ya göre KCK'nın dörtte üçü suçsuz

Hanefi Avcı, KCK'dan yargılananların dörte üçünün suçsuz olduğuna inandığını belirterek yargının Türkiye'de sorun haline geldiğini savundu

Hanefi Avcı'ya göre KCK'nın dörtte üçü suçsuz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Devrimci Karargah Örgütü'ne yardım etmek suçundan 15 yıl 4 ay hapis cezası alan ve Anayasa Mahkemesi'nin hakkında ihlal kararı ile Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi tarafından tahliye edildikten sonra ailesinin oturduğu Gaziantep'e gelen Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, burada gazeteceilerin sorularına cevaplandırdı.

Türkiye'de yargının sorun haline geldiğini öne süren Avcı, çeşitli nedenlerle tutuklananların tahliye edilmesi ardından KCK tutuklularının da cezaevinden çıkıp çıkmayacağına ilişkin soruya; "KCK içinde suç işleyen vardır ama inanıyorum ki; 4'te 3'ü suç işlemeyen insan da var. Özel Yetkili Mahkemeler her şeyi suç kabul ediyor, masum insanlar tutuklanıyor" cevabını verdi.

Hanefi Avcı, bir gazetecinin yönelttiği 'Ergenekon, Balyoz, Devrimci Karargah davalarında gelen tahliyelerin ardından KCK tutukluları da serbest kalır mı?' sorusunu şöyle cevapladı:

"Güneydoğu'da KCK içinde suç işleyen vardır. Ama inanıyorum ki 4'te 3'ü suç işlemeyen insan da var. Hele seçilmiş insanların bazı siyasi faaliyetlerinin suç olup olmadığı belli değil. Özel Yetkili Mahkemeler öyle yorumluyor ki; her şeyi suç kabul ediyor, masum insanlar tutuklanıyor. Siyasi parti faaliyeti suç olmaktan çıkarılıp aksine teşvik edilmeli. Günümüz Türkiye'nde gazeteciler de içerde. Aynı hukuk basına da zarar verdi, gazeteciler tutuklandı, cezaevinde yattı. Hukukun bütün mağduru bir toplum. Ama insanlar bu mağduriyeti çok şiddetli yaşayanları görüyor. Ama göremediğimiz garibanlar var ve devletin bu hatayı telafi etmesi, mağduriyeti gidermesi gerekiyor. Bugün cezaevleri taşıyor, her gün yeni cezaevleri yapılıyor. Ben cezaevine ilk girdiğimde içerde 110 bin kişi vardı şimdi 156 bin kişi. Üstelik bu süreçte erken tahliye gibi konularla birçok kişi de çıktı."

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 17:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48