banner39

Hapisteki Azeri gazeteci af listesinde

Azerbaycan'da, aralarında muhalif gazeteci Hatice İsmailova'nın da bulunduğu 22 kişi Af Komisyonu listesine girdi

Güncel 26.12.2015, 12:16 26.12.2015, 13:47
Hapisteki Azeri gazeteci af listesinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan'da Aliyev hükümetinin yolsuzlukları hakkında araştırmacı gazetecilik yapan ve 1 Eylül 2015 tarihinde Azeri mahkemesi tarafından yedi buçuk yıl hapis cezasına çarptırılan Hatice İsmailova’nın Azerbaycan Cumhurbaşkanı Af Komisyonu listesine alındığı bildirildi.

Azatlık radyosu Baku servisinden verilen habere göre, af listesinde Azerbaycanlı gazeteci ve insan hakları aktivistlerinin de dahil olduğu 22 kişi yer alıyor. Azerbaycan’da afı öngören listenin ülkedeki insan hakları kuruluşları ortak grubunun toplantısında sunulduğu bildirildi.

Hatice İsmailova’ya Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, onun ailesi ve bazı hükümet yetkililerinin yolsuzluklarını araştırdığı için verilen cezayı birçok yerel ve uluslar arası kurum, Azeri yetkililerin bu gazeteciye karşı kısası olarak değerlendirmişlerdi.

Hatice İsmailova kendisine yönetilen suçlamaları reddetmiş ve tutuklanmasını onun gazetecilik faaliyetleri ile bağlantılı olduğunu söylemişti. Uluslararası Af Örgütü ise Azeri gazeteciyi vicdan mahpusu olarak tanımlamıştı.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?