Harp okulları komuta kademesi yenilenecek

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında Harp Akademileri Komutanlığı komuta kademesi "sil baştan" yenilenecek

Harp okulları komuta kademesi yenilenecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 1-4 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında geleceğin general/amirallerini yetiştirecek Harp Akademileri Komutanlığı "sil baştan" yenilenecek.

Halen Harp Akademileri Komutanlığı görevini yürüten Orgeneral Aslan Güner'in emekliye ayrılacağı YAŞ toplantısında, Harp Akademileri Komutanlığı bünyesinde görevli 5 general/amiralin tutuklu bulunması nedeniyle, bu isimlere ilişkin YAŞ'ta alınacak karar Harp Akademileri'nin komuta kademesini de etkileyecek.

Ayrıca geçtiğimiz ay TBMM'de kabul edilen kanun değişikliğiyle ihdas edilen Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi'ne de ilk atamanın bu YAŞ toplantısında yapılması bekleniyor. Tümgeneral Metin Gürak Kara Harp Akademisi Komutanlığı'nda, Tümamiral Halit Özkoç ise Deniz Harp Akademisi Komutanlığı'nda iki yılını doldurmuş olacağından bu isimlerin başka görevlere atanabileceği belirtiliyor.

5 İSMİN AKIBETİ DE BELLİ OLACAK

Başbakan Erdoğan başkanlığında 1-4 Ağustos tarihlerinde toplanacak YAŞ'ta geleceğin komuta kademesine eğitmekle görevli Harp Akademileri Komutanlığı yenilenecek. Harp Akademileri Komutanlığı görevini sürdüren Orgeneral Güner'in bu yıl görev süresinin dolması ve emekliye ayrılacak olması nedeniyle akademinin en tepesindeki isim 4 Ağustos günü kamuoyuna açıklanacak kararlarla değiştirilecek.
Kadroları Akademi Komutanlığı bünyesinde olan ancak çeşitli davalar nedeniyle tutuklu bulundukları için Hasdal ve Hadımköy'de cezaevlerinde bulunan 5 isme yönelik alınacak karar da akademinin yapısını değiştirecek. Komutan yardımcıları Korgeneral Yurdaer Olcan, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Ziya Güler ile Silahlı Kuvvetler Akademi Komutanı Tümgeneral Ahmet Yavuz ve Deniz Harp Akademisi Komutan Yardımcısı Levent Görgeç, tutukluluk halleri devam ettiği için terfi alamayacak. Tutuklu general/amirallere ilişkin alınacak karar doğrultusunda bu 5 ismin akıbeti de belli olacak.

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2012, 11:58
banner53
YORUM EKLE

banner39