banner15

Harp Okulu'nda 'şok mangası' iddiası

Kuleli ve Maltepe Askeri Lisesi mezunu bazı öğrencilerin 'eğitim' adıaltında psikolojik işkenceye maruz bırakıldığı öne sürüldü. İddiaya göre son 1 haftada 120 öğrenci bu nedenle aileleri tarafından Harp Okulu'ndan alındı

Harp Okulu'nda 'şok mangası' iddiası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Harp Okulu'na öğrenci yetiştiren Kuleli ve Maltepe Askeri Lisesi mezunu bazıöğrencilerin, Kara Harp Okulu'nda 'eğitim' adı altında psikolojik işkenceye maruz bırakıldıkları ve ayrılmaya zorlandıkları ileri sürüldü. Olay İzmir'in Urla ilçesinde askeriöğrencilerin intibak eğitimi aldığı Menteş Askeri Kampı'nda yaşandı. İddiaya göre, askeri kamptaki psikolojik işkence nedeniyle 4 Ağustos'tan bu yana yaklaşık 120öğrenci ailelerince okuldan alındı. 

Sabah'ın haberine göre, Maltepe Askeri Lisesi'ni 96 disiplin puanı ile bitiren ve subay olma hayaliyle Kara Harp Okuluna giden Hakan Ekşi, komutanların yaklaşık 50'şer kişiden oluşan 6 bölük içinden 15-16 öğrencinin isimlerini tek tek okuyarak "Şok Mangası"na ayırdığını savundu. Ekşi, "Eğitim sırasında bir arkadaşımız bayıldı. Nefes dahi alamıyordu. Yerde titreme nöbeti geçirirken yukarıdan ağzına su boşalttılar. Çocukneredeyse ölüyordu" dedi. Komutanların eğitim sırasında "Joker kullanmak isteyen var mı?" diye sorduğunu belirten Ekşi "Joker aileni telefonla arama izniydi. Bu ailene 'Artık dayanamıyorum gelin beni alın' demekti" diye konuştu.

Kuleli Askeri Lisesi'ni 100 puanla bitiren Turgut Selman Tümer ise kampta üsteğmenlerin, önceden belirledikleri öğrencilere işkence edercesinde eğitim yaptırdığını iddia etti. Okuldan ayrıldıktan sonra Balıkesir Devlet Hastanesi'nde bir süre tedavi gören H.E adlı bir başka öğrenci de "Karpuz seçer gibi seçtiler. Yapılanları hazmedemiyorum" dedi. Hakan Ekşi'nin velisi Bayram Ali Ekşi aileleri tarafından yaklaşık 120 çocuğun okuldan alındığını söyleyerek "Herkes kendi çocuğuna bunları yapan komutanın ismini biliyor. Tazminat davası açacağız" diye konuştu.

İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI 
İddiaları yanıtlayan Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Süngü ise idari soruşturma başlatıldığını belirtti. Süngü "Yapılan ön incelemede öğrenciye eziyet ve işkencenin olmadığı belirtildi. Şok eğitimi diye bir eğitim de bulunmuyor" dedi. Süngü, "Burası gençlik ya da izci kampı değil. Asker yetiştiriyoruz. Bunlar yarın tim komutanlığı, kol komutanlığı yapacaklar. Belli şartlara dayanmak zorundalar. Öğrencinin kaburgasının kırılması, dövme, zorla su içirme falan yok" diye konuştu. Süngü, ayrılma oranının bu yıl yüzde 4 düşüştüğünü de kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 07:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35