banner15

Hasar tespit çalışmaları başladı

Kobani eylemleri sırasında göstericilerin zarar verdiği kamu kurumları ve iş yerlerinde hasar tespit ve onarım çalışmaları başladı

Hasar tespit çalışmaları başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in Kobani'ye saldırmasını protesto eden grupların zarar verdiği kamu kurumları ve iş yerlerinde hasar tespit ve onarım çalışmalarına başlandı.

Esenyurt'ta, Doğan Araslı Bulvarı'nda, belediye ile karşısındaki kültür merkezi  binalarının camlarının kırıldığı, bir banka şubesine zarar verildiği görüldü. Çok sayıda ATM ile üç marketin de hasar gördüğü ilçede, çöp konteynerlerinin de yakıldığı gözlendi.

Zarar gören kamu binaları ile iş yerlerinde, sabah erken saatlerden itibaren hasar tespit ve onarım çalışmalarına başlandı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da valiliğin sokağa çıkma yasağı kararının ardından kentin ana arterlerinde zırhlı birlikler de güvenlik önlemleri aldı.

Valiliğin dün aldığı ve gece yarın saat 06.00'ya kadar uzattığı sokağa çıkma yasağı kararından sonra polis ve jandarma ekiplerinin yanı sıra 7. Kolordu Komutanlığına ait zırhlı birlikler de kentte güvenlik önlemi aldı.

Yasağın yarına kadar uzatıldığından habersiz olan vatandaşların bazıları evlerinden çıkarken, polis ekipleri vatandaşları evlerine dönmeleri konusunda anons yaparak uyardı.

IŞİD bahanesiyle dün gece yarısına kadar izinsiz gösteri yapan grupların kamu binaları, resmi araçlar, banka şubeleri ve iş yerlerine verdiği zararın boyutu sabah ışıklarıyla ortaya çıktı.

Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde göstericilerin devirdiği aydınlatma ve üzerinde MOBESE kameralarının bulunduğu direkler, barikat için kullandıkları demir ve beton parçalar, dökülen çöpler temizlik çalışması yapılmadığı için bazı yerlerde yol ortasında duruyor.

Göstericilerin zarar verdiği banka ve iş yerlerinin bazılarında onarım çalışmalarına başlandı.

VAN'DA İŞ YERLERİ YAĞMALANDI

IŞİD'e tepki gerekçesiyle Van'da gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde yakılan ve yağmalanan iş yerleri, kundaklanan araçlar ile saldırıya uğrayan resmi kurumlarındaki son durum günün ilk ışıklarıyla görüntülendi.

Kobani'ye saldıran terör örgütü IŞİD'e tepki gösterme bahanesiyle dün Van'da gösteri yapan gruplar, banka şubeleri, siyasi parti binaları, resmi kurumlar ve bazı alışveriş merkezlerine saldırdı, araçları yaktı.

PTT'ye ait kargo binasının alt katı tahrip edilip, üst katı molotofkokteylleriyle yakılması, bitişiğindeki alışveriş merkezine ait 3 kamyonetin kül olmuş hali, Türk Kızılayı Van Kan Bağış Merkezi'nin 2 minibüsü, onlarca özel araç ve saldırıya uğrayan alışveriş merkezleri, sabah saatlerinde de yağmacıların hedefi oldu.

Yanan kamyonet ve minibüslerden geriye kalan kablo veya demir kısmını satmak için açmaya çalışan ve alışveriş merkezlerindeki reyonları yağmalayan yaşları 9 ile 15 arasında değişen çocuklar, kendilerini çeken gazetecilere tepki gösterdi.

Yine göstericilerin hedefi olan resmi ve özel bankaların ana caddelerde bulunan banka ATM'leri ile Ziraat Bankası'nın Kazım Karabekir Caddesi üzerindeki prefabrike şubesi ile aynı cadde üzerinde dün gece ateşe verilen ve halen dumanların yükseldiği alışveriş merkezi de kente verilen büyük zararı gözler önüne serdi.

Öte yandan kentte olaylar nedeniyle hasar tespit çalışmalarının devam ettiği öğrenilirken, konu ile ilgili valiliğin gün içerisinde bir açıklama yapması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 12:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35