Haşim Kılıç: AYM seçim barajını kaldırabilir

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, seçim barajının kaldırılması için yapılan başvurunun 2 - 3 hafta içerisinde sonuçlanacağını açıkladı

Güncel 01.12.2014, 08:43 01.12.2014, 14:59
Haşim Kılıç: AYM seçim barajını kaldırabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye 2015 yılında yapılacak genel seçimlere hazırlanırken, yıllardır en çok tartışılan konuların başında gelen “yüzde 10’luk seçim barajı”yla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bu barajın kaldırılması yönünde yaptıkları başvuruya ilişkin raporların tamamlandığın ve konunun 2-3 hafta içinde genel kurulda görüşülerek karara bağlanacağını söyledi.

Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya, Bireysel Başvuru Konferansı'nda Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Prof. Dr. Serap Yazıcı'yLa seçim barajı hakkında söyleşiyi kaleme aldı. Sarıkaya’nın aktardığına göre Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi’nin, “seçim barajı hak ihlali” kararı alması durumunda bunun ‘derhal’ yani 2015 seçimlerinde uygulanacağını söylüyor.

Sarıkaya'nın yazısında konuyla ilgili bölüm şu şekilde:

Başkan Kılıç’a, başvurunun akıbetini sorduğumda şu cevabı aldım:

“Raportör arkadaşlar çalışmalarını tamamladı, raporda önemli tartışmalar var. Konu hassas olduğu için ‘bireysel’de değil de ‘genel kurul’da görüşüp 2-3 hafta içinde karara bağlayacağız.”

Sorum bitmedi:

“Anayasa Mahkemesi kararları, Anayasa’nın ‘Seçim Kanunu’nda yapılacak değişiklikler bir yıl içinde yapılacak seçimde uygulanmaz’ hükmüne tabi mi?”

Kılıç’ın cevabı net oldu:

“Hayır tabi değil, anında uygulanır. Hak ihlali kararı hemen ortadan kaldırılması içindir.”

Sohbetimize katılan Anayasa hukukçuları da aynı görüşü dile getirdi, ancak Kılıç ötesine geçmedi ve sustu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?