banner39

Haşim Kılıç: Baraj başvurusu daha kabul bile edilmedi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, seçim barajı konusunda mahkemenin karar verme aşamasında olmadığını, daha başvurunun bile kabul edilmediğini söyledi

Güncel 02.12.2014, 10:28 02.12.2014, 10:43
Haşim Kılıç: Baraj başvurusu daha kabul bile edilmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yüzde 10'luk seçim barajının kaldırılması için yapılan başvurunun henüz kabul edilmediğini belirtti. Başvuruda önemli usûl sorunlarının bulunduğunu belirterek, önce başvurunun kabul edilip edilmeyeceğinin karara bağlanacağını vurguladı.

Hürriyet Gazetesi'nden Taha Akyol'a açıklama yapan Kılıç, başvuruda bulunan siyasi partilerin 'yüzde 10'luk seçim barajının hak ihlali olduğu tespitiyle iptal kararı verilmesini istediğini' belirterek, "Tabii şu aşamada esasa dair bir şey söyleyemem. Öncelikle halledilmesi gereken önemli usûl sorunları var çünkü" diye konuştu.

Kılıç şunları söyledi: Raportörün raporunda bunlar ayrıntılı anlatılmış. Öylesine önemli usûli sorunlar ki, bunlar hakkında bireysel başvurulara bakan bölüm değil, AYM Genel Kurulu'nun karar vermesi gerekecek. Önce bu usûl sorunları hakkında bir karar vereceğiz.

Bunlar ayrıntılı olarak müzakere etmemiz gereken sorunlardır. Usûl konusunda bir kabul edilebilirlik' müzakeresi yapacağız. AYM'nin bu konuda vereceği karara göre ya esasa geçeceğiz veya usûli engellerden dolayı reddedeceğiz. Daha bu müzakereyi yapmadık. Usûl açısından dava 'kabul edilebilir mi, değil mi?' Bu bile belli değilken davanın sonucu hakkında hiçbir şey söylenemez.

Kılıç bu 'usûl incelemesi'nin iki, üç hafta sonra başlayabileceğini de söyledi.

Anayasa Mahkemesi, Demokratik Sol Parti, Büyük Birlik Partisi ve Saadet Partisi'nin yüzde 10'luk seçim barajına karşı ayrı ayrı yaptığı başvurularını birleştirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?