Haşim Kılıç, Kardeş Türküler'i tercih etti

İstanbul'daki Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği 2. Kongresi'nin bugünkü kapanış etkinliğinde Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç'ın ricasıyla Kardeş Türküler grubu sahne alacak

Güncel 30.04.2014, 13:47 30.04.2014, 13:50
Haşim Kılıç, Kardeş Türküler'i tercih etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği’nin 2. Kongresi, bu yıl İstanbul ’da düzenlendi. Kongreye, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşma ile gündeme oturan AYM Başkanı Haşim Kılıç ev sahipliği yaptı.

Milliyet'ten Burcu Karakaş'ın haberine göre Kılıç, kongrenin bugün Çırağan Sarayı’nda yapılacak kapanış etkinliğinde Kardeş Türküler’in sahne almasını istedi. Asistanı aracılığıyla 2 hafta önce grup üyelerine ulaşan Haşim Kılıç, basına kapalı gerçekleşecek gecede Kardeş Türküler’in konser vermesini rica etti.
Söz konusu konser daveti, “ Türkiye ’deki çok kültürlülüğü vurgulayan bir konser düzenlenmesi” talebiyle iletildi. Ancak grup üyeleri, yemekli bir organizasyon olması nedeniyle ilk önce sahneye çıkmaya sıcak bakmadı. Bunun üzerine sahneye yemeğin ardından çıkmaları teklif edilen Kardeş Türküler, bu kez olumlu cevap verdi.

Yabancı konukların ağırlanacağı bu akşamki kapanış etkinliğinde yemeğin ardından sahne alacak grubun olumlu cevap vermesindeki etkenin ise AYM’nin geçtiğimiz günlerde sosyal paylaşım sitesi Twitter’a yönelik yasağın kaldırılmasına ilişkin verdiği karar olduğu öğrenildi. Kardeş Türküler gece için geniş bir yelpazede repertuar hazırladı. Kardeş Türküler 10 dilde şarkı söyleyecek.
 
SANSÜR GİRİŞİMİ OLMAYAN HER PLATFORM

Konuyla ilgili Kardeş Türküler'den gelen açıklamada ise şöyle denildi: Kardeş Türküler topluluğu olarak dinleyicilerimizle bugüne kadar konser salonlarında, meydanlarda, birçok dayanışma etkinliğinde doğrudan buluştuğumuz gibi, çeşitli kapalı etkinliklerde de birçok konser verdik. Bu konserlere çıkma kararı verilirken bizler için en temel ilke sözümüzü, sesimizi özgür bir şekilde söylemek olmuştur. Çokkültürlü ve barış içinde bir arada yaşama anlayışını yansıtabildiğimiz, şarkılarımıza müdahale ve sansür girişimi olmadan konserlerimizi icra edebildiğimiz her platformda var olduk, var olmaya da devam edeceğiz. Birbirinden farklı seyircilerin önünde barışı dillendirmek, Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Ermeni, Laz, Süryani, Arap, Çingene, ... olmak üzere bu topraklarda yaşayan tüm kültürleri görünür kılmak amacıyla sesimizi duyurabileceğimiz her sahne aynı zamanda bu toprakların sahnesidir. Bu akşam sahne alacağımız Asya Anayasa Mahkemeleri Toplantısı kapanış etkinliğini de bu çerçevede değerlendiriyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?