banner15

Haşim Kılıç: Tatmin olmadık, bu kararı verdik

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Balyoz davasında verdikleri kararın gerekçesiyle ilgili olarak, "Mahkeme kararında çelişkiler tespit ettik. Tanık dinlememe gerekçesine tatmin olmadık" dedi

Haşim Kılıç: Tatmin olmadık, bu kararı verdik

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz davasında adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetmesi, tahliyelerin ve yeniden yargılamanın yolunu açması üzerine gözler mahkemenin gerekçeli kararına çevrildi.

Milliyet'ten Fikret Bila'ya gerekçeli kararla ilgili konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kararın ne anlama geldiği, neden böyle bir karar alındığı yönünde değerlendirmelerde bulundu.

"RAFİNE HASSASİYET"

Haşim Kılıç, şunları söyledi: Kararın oybirliğiyle çıkması çok önemli. Bu, Anayasa Mahkemesi’nin temel hak ve özgürlükler konusunda gösterdiği hassasiyeti ifade ediyor. Hak ihlali yapıldığı iddiasıyla bireysel başvuru konusu olan adil yargılanma hakkına gösterdiği özeni ortaya koyuyor. Bu hassasiyet özellikle tarafı olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin hakkıyla uygulanmasının da bir göstergesi. Mahkemenin oybirliğiyle aldığı bu karar rafine edilmiş bir hassasiyet ifadesidir.

"ARTIK MAHKÛM DEĞİLLER"

Anayasa Mahkemesi hak ihlali tespitiyle yeniden yargılama kararı vermiş oluyor. Kararın sonucu budur. Bu karardan sonra cezaevindekiler artık mahkum değil, tutuklu oluyorlar. Tahliye olurlarsa da sanık olurlar. Yeniden yargılama yapılacak.

"TATMİN OLMADIK"

Yerel mahkemenin delil olarak incelediği CD, hard disk ve benzeri dijital materyalleri değerlendirirken çelişkilere düştüğünü tespit ettik. Mahkemenin düştüğü çelişkileri hak ihlali olarak değerlendirdik. Keza, dava için çok önemli iki tanığın dinlenmemiş olmasını da bir hak ihlali olarak gördük. Savunmanın, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın dinlenmesini ısrarla talep etmesine rağmen mahkemenin bu talebi reddederken öne sürdüğü gerekçeler bizi tatmin etmedi. Yine Yargıtay aşamasındaki aynı konudaki gerekçelerden de tatmin olmadık.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 11:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48