Hastanelerde 4 bin polis istihdam edilecek

Samsun'da bir doktorun öldürülmesi üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı hastanelerde polis istihdam etme konusunda mutabakata vardı

Hastanelerde 4 bin polis istihdam edilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile işbirliği yaparak, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin engellenmesi amacıyla büyük hastanelerde 4 bin polis istihdam etmeye hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde Opr. Dr. Kamil Furtun'un uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle yeniden gündeme gelen sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Günde yaklaşık 1 milyon vatandaş hastanelere gidiyor. Bunların içerisinde sabıkalı olanlar, madde bağımlıları, sorunlu hastalar, husumet olayları da olabiliyor. Bu amaçla Emniyet Genel Müdürlüğü ile bir çalışma yaptık. Birinci etapta hastanelere güvenlik personeli olarak sözleşmeli alınan taşeronların emniyet üzerinden alınması noktasında bir çalışma yapacağız. Güvenlik şirketlerinin emniyetle irtibatlarını sağlayacağız. İkinci etapta da büyük çaplı 300 hastanemiz var. Bunların acil servislerinde sürekli silahlı emniyet görevlisi bulunmasını istiyoruz. 4 bin kadar polisin Sağlık Bakanlığı hastanelerinde görev alması yönünde bir çalışma yapıyoruz. Mevcut aldığımız güvenlik hizmetini emniyet üzerinden aldıktan sonra gelen polisleri de onların başına geçireceğiz" dedi.

'SÜRATLE KELEPÇELENECEK'

Güvenlik görevlilerinin şüpheliyi yakalama konusunda yeterli eğitimi olmadığını söyleyen Gümüş, "Hastanede görev yapacak polisler, olay çıkaran kişiyi süratle alıp, kelepçeleyip bunun hızlı bir şekilde karakola alınmasını ve hastanedeki hizmetin aksamamasını sağlayacak. Böylelikle bu hem olayı yapacak kişiyi, 'Burada polis var' diye caydıracak, hem de çalışanların moral ve motivasyonunu artıracak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 08:16
banner53
YORUM EKLE

banner39