Hatip Dicle: İmralı'da anlaşma sağlanmıştı

İmralı heyetlerinde yer alan Hatip Dicle, devlet heyetiyle yerel yönetimler konusunda İmralı'da anlaşma sağlandıığını söyledi. Dicle, görüşmelerin ateşkes birlikte yeniden başlaması gerektiğini söyledi

Hatip Dicle: İmralı'da anlaşma sağlanmıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle, 28 Şubat 2015'te hükümet yetkilileri ve HDP'nin İmralı Heyetinin ortak basın toplantısı ile duyurulan "Dolmabahçe mutabakatı"ndan önce yapılan İmralı görüşmelerinde "devletle yerel demokrasi konusunda anlaştıklarını" iddia etti.

Özgür Gündem Gazetesi'ne konuşan Dicle, "Abdullah Öcalan'ın görüşmelerde devlet heyetinin 'demokratik özerklik' kavramının çok uç gelebileceği yönündeki kaygılarından dolayı bunun adını 'Yerel Demokrasi' olarak koyduğunu" söyledi. Dicle, yerel demokrasiyi "Özü kendi kendini yönetme demektir" sözleriyle tarif ettikten sonra "Devlet de bunu kabul etti. Dolmabahçe mutabakatında, İmralı heyetinden üç arkadaşımız ile devletin üç temsilcisi vardı. Başbakan’ın talimatı ve Cumhurbaşkanı’nın bilgisi dahilinde oldu" ifadelerini kullandı.

Hatip Dicle'nin sözünü ettiği anlaşma maddesi Dolmabahçe toplantısından sonra yapılan açıklamada "Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması" ifadeleriyle yer almıştı.

Söz konusu ifadeler daha sonra basında şu şekilde yorumlanmşıtı: Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması: ‘Ulus Devlet’ tanımının, demokratikleşme yoluyla değiştirilmesi, genelde tüm toplumun özelde Kürtlerin temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması. AB Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na atıfla yerelde ‘Demokratik Özerklik’ adı altında özyönetim modellerinin geliştirilmesi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmralı'da yapılan görüşmelerden de haberdar olduğunu ileri süren Dicle, Öcalan'la görüşen devlet heyetinin kendilerine “Biz bakanlara görüşmeleri özet olarak anlatırız. Ama Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın satır satır, kelime kelime önüne koyarız” dediğini aktardı.

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, konuşmasının devamında "Tahkim edilmiş bir ateşkes ve Dolmabahçe mutabakatı ile müzakere devam edilmeli" dedi. 

BİNALİ YILDIRIM: ÇÖZÜM SÜRECİ ŞANSINI KAYBETTİLER

Eski Ulaştırma Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım NTV canlı yayınında soruları cevapladı. Çözüm süreci ve terör olaylarına değinen Yıldırım, "Çözüm süreci şansını kaybettiler. Şu anda kaybettiler." dedi.

Binali Yıldırım, konuyla ilgili şunları söyledi: Ne zaman çözüm süreci olur, terör belası insanların canına malına kast etmekten vazgeçer. Terör kontrol edilir hale gelir, ondan sonra biz onlarla konuşmayız bu işi orada yaşayan insanlarla konuşuruz. Çözüm süreci onlara lazım. Öldüren insanların çözüm süreciyle işi ne? İşine giden 2 tane askerimizi hiçbir şeyden haberi yok, kalleşçe öldürüyorsunuz, bunu herkesin görmesi lazım. Çözüm süreci bitmez, kesintiye uğramasının ana nedeni orada yaşayan insanların can ve mal güvenliğinin daha önemli hale gelmesi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2015, 15:24
banner53
YORUM EKLE

banner39