Hatip Dicle'den NATO çıkışı

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Türkiye'de iç savaş çıkması durumunda NATO'nun da müdahale edebileceğini savunarak, "Kendi sorunumuzu içimizde halledelim" şeklinde konuştu

Hatip Dicle'den NATO çıkışı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Hatip Dicle, Güneydoğu'da yaşanan çatışmalarla ilgili yaptığı konuşmada iç savaş çıkması durumunda NATO'nun da devreye girebileceğini savundu. Dicle'nin iddialarını yorumlayan uzmanlar ise NATO'nun böyle bir misyonunun bulunmadığını söyledi.

HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik adımları değerlendiren Dicle, "Dokunulmazlıkları kaldırırlarsa 1994'teki gibi Türkiye'nin insan hakları sicili bozulur ve dış müdahaleye açık hale getirir. Ortadoğu'nun kan revan olduğu bir süreçte, demokratik siyaset yollarını tıkatmak, sorumlu siyasetçilerin işi olamaz. Bütün bu uyarılarımızın devlet nezdinde karşılık bulut bulmayacağı bir yana, sermaye kesimleri dahil, emek güçleri, demokrasi güçleri dikkate almalıdır" dedi.

Dicle gazetecilerin, "Dış müdahaleye açık hale gelir" sözlerine açıklık getirmesini istemesi üzerine Türkiye'nin parti kapatmak, dokunulmazlık kaldırmak konularında mahkum olduğunu söyledi. Dicle, şöyle dedi: 1990'lı yıllarda 50 ülke içerisinde sicili en kötü ülke durumundaydı. Türkiye'nin bir NATO üyesi olma gerçeğini gözardı etmemek gerekir. NATO'nun 5'inci maddesinin A şıkkı çok konuşulur. Hiç konuşulmayan B şıkkı da var. B şıkkı ise, eğer bir NATO devletinde bir iç savaş çıkar ve buna engel olamaz ise, NATO buna müdahale eder. Devletler her zaman kendi çıkarlarını düşünür. Biz hiç bir devletin yapacağı açıklamalar ne olursa olsun, hiç bir zaman halkın dostu olmayacağını biliyoruz. Biz kendi sorunumuzu aramızda çözelim. İradeyi kaybetmemek önemlidir. 3 yıl denediğimiz ve devletin devirdiği o masayı kaldırarak bu tehlikelerle başarabiliriz.

DİCLE'NİN İDDİALARINA UZMAN CEVABI: ÖYLE BİR MADDE YOK

Konunun uzmanlarından 2000-2004 yıllarında BM Daimi Temsilciliği, 2004-2006 yıllarında ise NATO Daimi Temsilciliği yapmış emekli büyükelçi Ümit Pamir, Dicle'nin açıklamalarının 'yanlış anlamadan' kaynaklanmış olabileceğini, böyle bir madde bulunmadığını söyledi.

Pamir, NATO anlaşmasında üyelerin güvenliği ile ilgili iki madde bulunduğunu hatırlattı. Bunlardan ilki 4. madde. Bu maddede, "Taraflardan herhangi biri, taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm Taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır" deniliyor.

Nitekim Türkiye geçen yaz IŞİD tehlikesi gerekçesiyle bu madde ile NATO'yu toplantıya çağırmıştı.

Pamir diğer maddenin ise meşhur 5. madde olduğunu belirtti. Bu madde ise şöyle: "Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldın olursa BM Yasası'nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan taraf ya da taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldın ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir."

5. maddenin ise bugüne kadar sadece bir kez işletildiğini hatırlatan Pamir, Agfanistan savaşında NATO'nun bu maddeye dayanarak müdahale ettiğini söyledi.

'İFADELERİ FARKLI YORUMLAMIŞ OLABİLİR'

Pamir, Dicle'nin muhtemelen 4. maddede geçen "Taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiği..." cümlesini farklı yorumladığına dikkat çekerek, "Bu maddedeki ifade, Hatip Dicle'nin dediği şekilde yorumlanamaz. Kastedilen bir iç savaş veya iç karışıklık değildir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 16:59
banner53
YORUM EKLE

banner39