banner39

Havaalanı ve terminallerde bayram yoğunluğu

Ramazan Bayramı’nı fırsat bilenler dört gün önceden yollara düştü. Bayram izininine erken başlayan çok sayıda vatandaş sabah saatlerinden itibaren Atatürk Havalimanı iç ve dış hatlar terminaline akın etti

Güncel 03.08.2013, 16:08 03.08.2013, 17:22
Havaalanı ve terminallerde bayram yoğunluğu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ramazan Bayramı'na adım adım ilerlerken otogarlarda yoğunluk artıyor. Ramazan Bayramı'nda tatile gitmek isteyen vatandaşlar, Atatürk Havalimanı'na gelmeye başladı. Yıllık izin alarak günler öncesinden yola çıkan vatandaşlar, iç ve dış hatlar terminalini doldurdu. Yolculuklarını otobüslerle yapmak isteyenler ise otogarlara koştu. Esenler Otogarı'nda biletler tükendi. Doluluk oranı yüzde 100... Otobüs firmaları sahte otobüslere dikkat çekiyor.

Atatürk Havalimanı'nda bayram yoğunluğu şimdiden başladı. Türk Hava Yolları (THY) tarifeli seferlerine iç hatlarda 61 ilave sefer koydu. Pegasus Hava Yolları'da iç hatlarda 80, dış hatlarda 43 sefer olmak üzere toplam 123 ek sefer gerçekleştirecek. Atlasjet ve Onur Air de yolcudan gelen talepler üzerine ek seferler koydu.

Bayramda tatile gitmek isteyenler Atatürk Havalimanı'nı doldurdu. Ramazan Bayramı için tatile bugünden başlayan vatandaşlar havalimanında yoğunluk oluşturdu.

17 YIL SONRA AİLESİYLE BAYRAM YAPACAK

Lübnan'dan ailesini ziyaret için gelen Zeynep Acur, "Babamı ve kardeşimi ziyaret için Mardin'e gidiyorum. En son annemin vefatı için gitmiştim. Türkiye'de 17 yıldır bayram yapmadım. Onun için çok mutluyum." dedi.

Bayram ziyareti için İstanbul'dan Denizli'ye giden Yaşar Dinger, eşi ve çocuklarıyla birlikte hem bayram ziyaretine hem de tatile gittiklerini söyledi. İki yılda bir memleketlerine gittiğini söyleyen Dinger, "Bu yıl ailecek Denizli'ye gitme kararı aldık. Uçak rahat olduğu için havayolculuğunu tercih ettik. Bileti yılbaşında aldığımız için ekonomik oldu." diye konuştu.

İstanbul'dan memleketine giden İlhan Kaya da senelik izniyle bayram iznini birleştirip ailecek bayram ziyaretine gittiğini söyledi. Tatil planlamasını daha önceden yaptıklarını onun için biletin uygun olduğunu ifade eden Kaya, yakınlarının kendisini beklediğini ifade etti.

OTOGARLARDA SAHTE YOLCU OTOBÜSLERİ

Bayramda yakınlarını, akrabalarını görmek için otogarlara akın edenler, otobüslerde yer bulamayıncı korsan taşıtlara yöneliyor. Bu arada çoğunlukla bilmeden bir firmaya bağlı olmayan ve uzun yol izni ve hiç bir güvencesi bulunmayan otobüslerle seyahat etmek durumunda kalıyor. Bu durumda şikayetlerin odağında yer alan sektör temsilcileri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nden denetimleri artırmalarını istiyor. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, markası ve firması yazılı olmayan otobüslerin bayram trafiğine girmesinin engellemesi gerektiğini belirterek, kontrollerin sıklaştırılmasını talep ediyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi Başkanı Rüştü Terzi de denetimlerin özellikle İstanbul'da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Mahmutbey gişelerinde yoğunlaşması gerektiğini vurguluyor.

Bayram dolayısıyla yaşanan yoğunluğu ve korsan otobüsler konusunda Cihan'a açıklamalarda bulunan sektörün çatı kuruluşlarından TOFED'in Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, önce korsan tanımına netlik kazandırıyor. Erdoğan, "Korsan taşımadan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan belge almamış taşıtları anlıyoruz. Yine D4 belgesi olan ancak 100 kilometre gidebilen taşıtların 200 kilometre yol yapmasını da korsan olarak yorumluyoruz. Çünkü herkes kendi grubu içinde faaliyet yürütmeli." diyor. Otogarlardan kalkan otobüslerin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nün denetimine tabi olduğunu aktaran Erdoğan, şöyle devam ediyor:

DOLULUK ORANI YÜZDE 100; BİLETLERE ZAM YOK

Ramazan ayında otobüslerin doluluğunun yüzde 50 azaldığını bildiren TOFED Başkanı Mehmet Erdoğan, ancak bayram zamanı yaşanan yoğunluğun bunu telafi ettiğini dile getiriyor. Ağustos'un 1'inden 8'ine dek otobüslerin dolu olduğunu aktaran Erdoğan, "Adıyaman, Van ve Artvin gibi illere giden araçlar 30-31 Temmuz'dan itibaren doldu. Buna rağmen bir mağduriyet olmayacak. D2 belgeli taşıtların kullanımının onayı ile bin 500 otobüs daha devreye girecek." vaadinde bulunuyor. Buna rağmen bilet bedellerinde artış yapılmayacağını vurgulayan Erdoğan, şunları söylüyor:

"Bu bayramda geçen bayramlarda fiyatlar ne ise onu uygulayacağız. Biz, fiyatlarımızı 4 aylığına alıyoruz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na onaylatıyoruz. Bizim için bu meblağ geçerlidir, en çok indirim yaparız. Bir de hemen yukarımızda Rekabet Kurumu var. Yani biz, fiyatları anlaşarak belirleyemeyiz. Tabii otobüslerin uçak, otomobil ve tren ile yarıştığı da muhakkak. Onun için bilet bedellerini artırmak pek mümkün görünmüyor. Öte yandan otobüslerin doluluk oranı gayet iyi. Dönüşler dahi doldu. Şu an Esenler Otogarı'ndan 2 bini aşkın otobüs kalkıyor. Bu rakam 6-7 Ağustos'ta 2 bin 500'ü aşacak, hatta 3 bini görecek. Temelinde İstanbul'dan 150 bin yolcu otobüslerle ayrılacak. Yine tahminim o, Türkiye'nin tamamında 20 bin otobüs kalkacak, 1 milyon yolcuya hitap edecek."

Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi Başkanı Rüştü Terzi de doluluk oranlarının yüzde 100'ü bulduğunu bu yüzden D2 belgeli otobüslerin onay alması ile ilave seferler konulacağını söylüyor. Dolayısıyla yolcuların mağdur edilmeyeceğini ifad edene Terzi, bayram döneminde yüzde 10-15 ilave servis ile 15-16 bin otobüsün sefere çıkacağını sözlerine ekliyor.

BURSA

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde de bayram mesaisi erken başladı. Bayram tatili için şehir dışına çıkmak isteyenler terminale akın edince otobüs firmaları ek sefer düzenlemek zorunda kaldı.

SAMSUN

Samsun'da Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte Yusuf Ziya Yılmaz Samsun Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde hareketlik yaşanıyor. Ramazan Bayramı tatili nedeniyle büyük yoğunluğun yaşandığı Yusuf Ziya Yılmaz Otobüs Terminali'nde biletlerin tükenmesi sonrası, bilet bulmakta güçlük çeken vatandaşların imdadına ise firmaların koyduğu ek seferler yetişti.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?