'Hayata dönüş' davasında herkese beraat

Hayata Dönüş operasyonu kapsamında mahkumların yargılandığı davada 367 sanık beraat etti

'Hayata dönüş' davasında herkese beraat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

399 sanıklı hayata dönüş operasyonunda, mahkumların yargılandığı davada 32 sanığın ölümü nedeniyle davasının düşmesine, 367 sanığında adam öldürme suçundan beraatine karar verildi.

Ümraniye Cezaevi'ndeki ölüm orucu eylemlerine son vermek amacıyla 2000 yılının Aralık ayında başlatılan ve biri asker 8 kişinin ölümü, birçok kişinin de yaralanmasına neden olan 'Hayata Dönüş Operasyonu' davasında, 15 yıllık yargılama sürecinin ardından karar çıktı.

Anadolu Adalet Sarayı 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve o dönem Ümraniye Cezaevi'nde yatan 399 mahkumun 'İsyan, patlayıcı madde bulundurmak ve adam öldürmek' gibi suçlardan sanık olarak yargılandığı davanın 98. duruşmasına, 8 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

 ÖLENLERİN DAVASI DÜŞTÜ

Duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti 32 sanığın yargılama süresinde vefat ettiği gerekçesiyle haklarındaki davanın düşmesine karar verdi. Mahkeme, 367 sanığın ise 'Cezaevi idaresine silahlı ayaklanma', '6136 Sayılı Yasa'ya muhalefet', 'Patlayıcı madde bulundurmak' ve 'Kasten yaralama' suçlarından dava zaman aşımı sürelerinin dolduğunu belirtti ve sanıklar hakkında bu suçlardan açılan davanın düşmesine karar verdi.

ADAM ÖLDÜRME SUÇUNDAN BERAAT

Mahkeme heyeti 367 sanığın "Faili gayrı muayyen şekilde adam öldürme ve bu şuça iştirak" suçundan ise yargılama neticesinde toplanan delillerden 'sanıkların bu suçu işlemedikleri anlaşıldığından' ayrı ayrı beraatlarına karar verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 22:24
banner53
YORUM EKLE

banner39