banner39

HDP Eşbaşkanı: Erdoğan yan çizme gayretinde

Erdoğan'ın İzeleme Heyeti'ne karşı çıkması üzerine HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, "Ben Cumhurbaşkanı'nın, olayın ağırlığının farkında olmadığını, daha doğrusu farkında olmak istemediğini ve bir yan çizme hamlesi geliştirme arayışı içersinde olduğunu düşünüyorum" dedi

Güncel 20.03.2015, 11:15 20.03.2015, 17:20
HDP Eşbaşkanı: Erdoğan yan çizme gayretinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ertuğrul Kürkçü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "İzleme Kurulu'nu gerekli görmediği"ne ilişkin açıklamasını değerlendirdi. Kürkçü "Cumhurbaşkanı siyasi sorumluluğu olmayan bir alanda açıklama yaparak çözüm sürecine takoz koyuyor" dedi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da, "Ben Cumhurbaşkanı'nın, olayın ağırlığının farkında olmadığını, daha doğrusu farkında olmak istemediğini ve bir yan çizme hamlesi geliştirme arayışı içersinde olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın İmralı adasında gidecek bir İzleme Kurulu’nu olumlu karşılamayacağına ilişkin açıklamasına HDP cephesinden sert tepki geldi. Radikal’e konuşan HDK Eşbaşkanı ve HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü açıklamaları, “Kürt sorunu yoktur” anlayışının bir devamı ve Cumhurbaşkanı’nın her şeyi ‘tek elde’ toplama gayretinin bir ürünü olduğunu söyledi.

Kürkçü  “Bu sözlerle ilgili henüz bir mütalaa yapmadık. Ancak dil sürçmesi olduğunu da sanmıyorum. Sürece izleme kurulu gibi bir üçüncü bir taraf oluşturulması konusu İmralı’da Öcalan ve devlet yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde netleşmişti. Bunun uygulamasının nasıl olacağı bekleniyordu. Şimdi, Cumhurbaşkanı siyasi sorumluluğu olmayan bir alanda açıklama yaparak çözüm sürecine takoz koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Kürkçü "Erdoğan, üstelik Yalçın Akdoğan gibi kendisine yakın olarak değerlendirilen bir ismin yürüttüğü sürece bu aşamada neden böyle bir müdahalede bulundu?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Cumhurbaşkanı kendisinden başka hiç kimsenin inisiyatif kullanmasını istemiyor. Her şeyi tek elde toplamak istiyor ancak bu tek elde toplama isteği tek elden dağılmayı getirecek, bunu kendisi de görecek.”

YÜKSEKDAĞ: YAN ÇİZME HAMLESİ

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın izleme heyeti ile ilgili, "Çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum" açıklamasıyla ilgili olarak, "Ben Cumhurbaşkanı'nın, olayın ağırlığının farkında olmadığını, daha doğrusu farkında olmak istemediğini ve bir yan çizme hamlesi geliştirme arayışı içersinde olduğunu düşünüyorum" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, nevruz kutlamalarına katılmak üzere geldiği Elazığ'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın izleme heyeti ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Erdoğanı'ın açıklamalarının şaşırtıcı ve çok sağlıklı olmadığını ifade eden Yüksekdağ, "Cumhurbaşkanı Erdoğan çok şaşırtıcı açıklamalar yapıyor. 'İzleme kurulundan haberim yok' diyor, geçenlerde Kürt sorunundan haberi yokmuş gibi konuştu. Ben Cumhurbaşkanı'nın yaptığı son açıklamalarının çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Önce bir Kürt sorunu yoktur biçiminde bir değerlendirme yaptı. Ama bu zamana kadar kamuoyu doğal olarak, şu soruyu soruyor kendisine, 'Olmayan Kürt sorunu için mi siz bu kadar ciddi bir siyasi gerilim politikası sürdürüyorsunuz?' Bu gün de aynı bakış açısıyla, 'izleme kurulundan haberim yok, aslında çok da doğru bulmuyorum' biçiminde bir açıklamayla devam ettirdi. Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaklaşımını ben şöyle açıklayabiliyorum. Bir sorun yokmuş gibi davranarak, arkasından dolanma çabası olarak tarif edebiliyorum, bir yan çizme çabası olarak tarif edebiliyorum" dedi.

PKK ve Abdullah Öcalan'dan silah bırakma yönünde bir beyanat beklendiğine dikkat çeken Yüksekdağ, "Süreç bugün biliyorsunuz kritik bir aşamada taraflar açısından siyasi sorumluluğun yerine getirilmesinin çok önemli bir aşamaya gelindi. PKK'dan, sayın Abdullah Öcalan'dan silah bırakma yönünde bir açıklama, bir beyanat bekleniyor. Bu kadar ciddi bir aşamaya, bir noktaya geldiği söyleniyor. Hükümet cephesinden beklentiler çok ciddi, çok kritik sözler söylüyorlar. Süreç de çok kritik bir aşamaya geldi. Sürecin geldiği kritik aşamayla uyumlu olmayan sözlerdir bunlar. Bütün Türkiye size şunu sorar; 35 yıldan beri dökülen kan neyin nesiydi? Bu yaşanan acılar gözyaşları neyin nesiydi? Bunların hepsi bir Cumhurbaşkanı'nın 'Kürt sorunu yoktur' açıklamasıyla ortadan kalkabilecek gerçekler mi? Bu kadar ciddi bir gerçek karşısında siyasi sorumluluk ve ciddiyet, Kürt sorunu yoktur veya neyiniz eksik bağlamında bir açıklama yaparak geçiştirilebilinecek mi?" diye konuştu.

"CUMHURBAŞKANI YAN ÇİZME ARAYIŞI İÇERİSİNDE"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kritik çözüm sürecinde sorumsuz davranmakla itham eden Yüksekdağ, "Ben Cumhurbaşkanı'nın olayın ağırlığının farkında olmadığını, daha doğrusu farkında olmak istemediğini ve bir yan çizme hamlesi geliştirme arayışı içersinde olduğunu düşünüyorum. İzleme kurulu konusunda söylediği sözler de aslında bunun yansımasıdır. Herkes çok iyi biliyor ki, sürecin bu gün geldiği aşamada beklenen, murat edilen barışçıl bir sürece ulaşılabilmesi için izleme kurulunun eşlik ettiği bir biçimde müzakerelerin başlatılması gerekiyor. Cumhurbaşkanı, devletin başı olarak, Cumhurbaşkanı kimliği ile böyle, bu kadar kritik bir aşamada, böyle sorumsuz söylemler sarf etmesi, kesinlikle akılla, izanla açıklanamaz. Bütün Türkiye halkları, böyle izandan yoksun yaklaşımları ve sözleri kaldıramaz. Süreç böyle sözleri ve böyle yaklaşımları kaldıramaz. Öncelikle bunu ifade etmek istiyorum. Bizim bu aşamada en temel beklentimiz de şudur; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu söylemlerden vazgeçip, siyasi sorumluğuna uygun davranmasını bekliyoruz" diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?