banner39

HDP iki dönem kuralını Demirtaş ve Buldan için bozdu

Selahattin Demirtaş ile Grup Başkanvekili Pervin Buldan, parti tüzüğünde yer alan "Bir üye aynı organa en fazla iki dönem üst üste seçilebilir" kuralının dışında tutularak yeniden milletvekili adayı olabilecek.

Güncel 26.02.2015, 15:02 26.02.2015, 15:59
HDP iki dönem kuralını Demirtaş ve Buldan için bozdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP'nin bugün gerçekleşen MYK toplantısında iki dönem kuralına takılan isimlerle ilgili karar alındı. Alınan karar uyarınca Selahattin Demirtaş ile Pervin Buldan, kuraldan muaf tutuldu. İki dönem kuralına takılan 8 milletvekili ise bir daha aday olamayacak.

7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde, söz konusu kuralın uygulanmasına devam edilmesi kararlaştırıldı. Eş Genel Başkan görevini yürüten Demirtaş ile İmralı heyetinde yer alan Buldan, bu kurala takılmayacak. Böylece Demirtaş ile Buldan, genel seçimlerde milletvekili adayı olabilecek.

HDP'nin Van Milletvekili Aysel Tuğluk, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Van Milletvekili Özdal Uçer ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ise aday olamayacak.

Genel seçimlere parti olarak girme kararı alan HDP'de, 16 Şubat'ta başlayan aday adaylığı başvuruları, 2 Mart'a kadar devam edecek.

HDP'den milletvekili aday adayı olacaklarını açıklayanlar arasında Dengir Mir Mehmet Fırat, Prof. Dr. Sayın Mithat Sancar, Prof. Dr. Beyza Üstün, Doç. Dr. Nilgün Tunçcan Ongan, Dr. Zeki Gül, Yrd. Doç. Dr. Sezai Tekeli, RTÜK üyesi Doç. Dr. Ahmet Yıldırım ve eski Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir de bulunuyor.

Genel seçimler için ittifak arayışı çerçevesinde EMEP, ÖDP ve HTKP'nin de aralarında olduğu bazı siyasi partilerle görüşen HDP yöneticileri, bazı sivil toplum örgütlerini de ziyaret ederek genel seçimler için destek istedi. Bu görüşmelerin ardından HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan imzasıyla yapılan açıklamada, HDP ve EMEP'in genel seçimlere ittifak yaparak gireceği açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?