banner15

HDP: Öcalan'ın mektubunda virgül dahi değişmedi

Öcalan'ın Nevruz'da okunan mesajının içeriğinin sonradan değiştiği yönündeki iddialar İmralı heyeti tarafından yalanlandı. Heyet, mektubun virgülüne bile dokunulmadığını açıkladı

HDP: Öcalan'ın mektubunda virgül dahi değişmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik çıkışıyla PKK'nın cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan'ın Nevruz mektubunda değişiklik olup olmadığı tartışılıyor.

Öcalan'ın 21 Mart'ta Diyarbakır'da Kürtçe ve Türkçe okunan Nevruz mektubunda, daha önce silahlı mücadeleyi bırakma çağrısı yaptığı örgüte yönelik mesajları okundu. Öcalan iki sayfalık mektubunda, PKK için silahlı mücadelenin sürdürülemez olduğunu vurguladı.

TARİH VERMİŞTİ İDDİASI

Yeni Şafak gazetesinin Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi de bugünkü yazısında mektubun içeriğinde değişiklik olduğunu savundu. Selvi'ye göre, Öcalan mektubunda 40 yıllık çatışma dönemini bitirmesi için kongre toplama çağrısı yaptığı PKK'ya kongre tarihi veriyordu. Selvi, "Öcalan, PKK'nın 15 Nisan tarihinde kongreyi toplaması için çağrı yapıyordu. Bu cümle çıkarıldı. Bir de Süleyman Şah Türbesi ile ilgili güçlü vurgu vardı. Ortak tarih bilinci açısından yapılmıştı bu vurgu ama Eşme olarak yuvarlandı." diye yazdı.

İMRALI HEYETİNDEN YALANLAMA

Öcalan'ın mektubunu Diyarbakır'daki Nevruz'da Türkçe okuyan HDP İmralı heyetinden Sırrı Süreyya Önder ise İMC TV’de katıldığı programda, mektubun değiştirildiği iddialarını yalanladı.

Önder, "Buna imkan yok. Çünkü bizim Sayın Öcalan’ın yazdığı metne, ne bir virgül ekleme ne bir virgül eksiltme gibi bir yetkimiz yok" dedi. Önder ayrıca, "Mektupta silah bırakmaya yönelik tarih yoktu" diye de ekledi.

ARINÇ'IN İMASI KAFALARI KARIŞTIRMIŞTI

Öcalan'ın mektubu okunduktan hemen sonra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gazetecilere yaptığı açıklamalarda kafalarda soru işaretlerine neden olmuştu. "Barış Kenti Kudüs Zirvesi" programından çıkışta soruları cevaplayan Arınç çözüm süreci için izleme heyeti oluşturulmasını doğru bulmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirerek, "Dünkü konuşma (Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması) olmasaydı bugün İmralı'dan Nevruz dolasıyla verilen mesaj acaba nasıl olabilecekti? Ben şimdi o mesajın içerisindeki çok olumlu noktaları düşünerek bunun çok daha iyi olabileceğini, çok daha iyi bir aşamayı hedef gösterebileceğini de tahmin ediyorum. Ancak verilen mesaj bu haliyle bile olumludur, ümit vericidir" demişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2015, 11:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35