banner15

HDP, süreci İmralı şartına endeksledi!

HDP'li Sırrı Süreyya Önder, İmralı yolunun açılması halinde bir haftada çatışmasızlığın sağlanacağını iddia ederek "8. gün olursa beni Diyarbakır Meydanı'nda çarmıha gerin" dedi

HDP, süreci İmralı şartına endeksledi!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Diyarbakır Nevruz alanında yaptığı konuşmada, gerekli ciddiyetle yaklaşılırsa çatışmasızlığın sağlanmasının bir haftada mümkün olacağını söyledi.

Diyarbakır’da Nevruz Meydanı’nda düzenlenen kutlamalar Tertip Komitesi adına Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Hafize İpek’in konuşması ile başladı.

İpek'in ardından kürsüye Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak geldi. Kışanak, "“Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız” dedi.

Kışanak şöyle konuştu:

“Selam olsun; üç kibrit çöpüyle zulme karşı direnişe duran Mazlum Doğan” diyerek başladı. Kışanak sözlerine şöyle devam etti: “Nevruz, zulüm ve karanlığın en katı olduğu dönemlerde zulme karşı yakılmış ateştir. Arkanızda bıraktığınız onlarca canınız var, yitirdikleriniz var. Onların her birini saygıyla selamlıyorum. Bu alana gelen bütün analarımızın ellerinden öpüyorum. Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız. Bize zulme boyun eğmek yakışmaz.”

ÖNDER: EŞME RUHU DEDİM, İŞİ SUR'A GETİRDİNİZ

Nevruz Parkı’nda konuşanlar arasında HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de vardı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu eleştiren Önder, şöyle konuştu:

“Bu bölgenin gerçekliğini bilenler, bu anneleri bir kez görenler evlatlarının bir kısmını dağa, bir kısmını toprağa, bir kısmını Meclis’e gönderdiğini bilirlerdi. Sayın Öcalan ile aramızda dağlar, denizler olabilir, bize bir mesajı var, üç yıl birlikte mesai yaptık barış uğruna, daha iyi bir ülke uğruna. Yazdıkları, söyledikleri şeyler bugün bu faşist tecrit zihniyetine rağmen bize ulaşıyor. Muhtemelen iktidara şunu söylerdi; ‘Bre ahmaklar, ben size Eşme Ruhu dedim, bölgeyi ortak evimiz yapalım dedim, adına Eşme Ruhu dedim siz getirdiniz işi Sur’a, Cizre’ye katliama varan uygulamalara."

"MÜZAKERELER NEREDEN KALMIŞSA DEVAM EDELİM"

Önder, hükümete İmralı’nın açılmasını da isteyerek "Açın İmralı yolunu müzakereler nerede kalmışsa oradan devam ederek bir haftada ülkemizin çehresini değiştirelim" dedi. Önder, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Her türlü hukuki, cezai, yasal, insani ne tür vebali varsa biz üzerimize almaya hazırız. Bunun için size son derece önemli bir çağrı yapıyoruz. Evladının yolunu gözleyen Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Arap, Ermeni bütün annelere burada taahhüt ediyorum ki çağrımıza cevap verilirse 1 hafta içerisinde barışı sağlarız. 8. gün olursa beni Diyarbakır Meydanı’ndan çarmıha gerin. Yeryüzünü savaşla, ölümle, zulümle daha fazla kirletmeyelim. Tarihi çağrımızı tekrar yapıyoruz. Zulme boyun eğmeyen 7’den yetmişe köle olmayı, biat etmeyi reddeden bu ülkenin her bucağındaki bütün kardeşlerime barış sözü veriyoruz. "

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 18:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48