HDP yöneticileri hakkında suç duyurusu

Samsun Barosuna üye bir grup avukatla bazı vatandaşlar gösterilere ilişkin, HDP yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu

HDP yöneticileri hakkında suç duyurusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Samsun Barosu avukatlarından Ertuğrul Mehmet  Avcı ve Alperen Carus ile bazı vatandaşlar, IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilere ilişkin, HDP yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Samsun Adalet Sarayı önünde basın açıklama yapan Avcı, Samsun’da HDP ile Emek ve Demokrasi güçleri teşkilatının, birkaç gün önce Samsun Öğretmenevi önünde toplanarak yapmayı planladıkları eylemlerin halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme amacı taşıdığını belirtti.

Kobani’ye yapılan IŞİD saldırıları nedeniyle HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun eylem çağrısı yaptığını hatırlatan Avcı, bunun üzerine yurt genelinde meydana gelen eylemlerde onlarca vatandaşın hayatını kaybettiğini ve kolluk kuvvetlerinin da aralarında bulunduğu yüzlerce vatandaşın yaralandığını anlattı.

Olaylarda birçok işleri ve kamu mallarının hasar gördüğünü dile getiren Avcı, "HDP Merkez Yürütme Kurulu ve HDP’li yetkililer bu çağrıyı yaparken sonuçlarının ne olacağını hepimizden daha iyi bilmekte ve bu sonuçların meydana gelmesini amaçlamakta idi. Daha önce yaşanan acı tecrübelerde bu kanımızı haklı çıkartmaktadır" diye konuştu.

Avcı, cumhuriyet savcılarını göreve çağırdıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Suçluların yargı önünde hesap vereceğinden hiçbir şüphemiz yoktur. Aksi bir durum, Türk milletinin adalete olan inancını da sarsacaktır. TBMM’nin de konuya ilişkin fezlekeler ellerine ulaştıktan sonra, sorumlu milletvekilleri hakkında en hızlı şekilde dokunulmazlıklarının kaldırılarak yargı önüne çıkarılmaları için karar vermelerini talep ediyor ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu adına beyan ediyoruz."

Avcı ve beraberindekiler daha sonra hazırladıkları suç duyurusu dilekçesini, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 17:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35