banner39

HDP'den madde bağımlılığı için Meclis Araştırması talebi

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve bir grup HDP'li vekil, madde bağımlılığı ile ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi

Güncel 28.05.2014, 16:26 28.05.2014, 16:26
HDP'den madde bağımlılığı için Meclis Araştırması talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP, madde bağımlılığının araştırılması ve önüne geçilmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve milletvekili arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan önergenin gerekçesinde, toplumun büyük bir çoğunluğunu oluşturan genç nüfusun en büyük problemlerinden birinin madde bağımlılığı olduğunu ifade edildi.

Son yıllarda artan madde bağımlılığında sınır yaşın aşağıya indiği; madde bağımlılığıyla ilgili bireysel ve sosyal sorunların derinleştiği belirtilerek, "Bu gerçekliğe karşın kamu otoritesi ve kurumlar, sorunu asayiş dairesi dışarısında değerlendirme hususunda başarısızdır" denildi.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde madde bağımlılığı yaşının 12’ye düştüğü, her üç çocuktan birinin madde bağımlılığına yakalandığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"Gençlerin madde bağımlılığı, kendileri, aileleri ve toplum için büyük bir tehlike arz etmektedir. Bu tehlike potansiyeli görünür hale gelmiş ve devlet politikası üretilmeyi zorunlu kılmıştır. Dolayısıyla acil önlem planı alınmalı, bunun için de TBMM'nin ivedilikle devreye girmesi gerekmektedir. Toplumsal bir sorun haline gelen madde bağımlılığı ile ilgili sorunun bütünlük çözüm yollarına ihtiyaç vardır."

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?