banner39

HDP'den Yüksekova saldırısı açıklaması

HDP, Yüksekova'da öldürülen askerler sebebiyle üzüntülü olduğunu belirterek halkı çatışma ortamına zemin sunan tutumlardan kaçınmaya davet etti

Güncel 26.10.2014, 13:19 26.10.2014, 13:19
HDP'den Yüksekova saldırısı açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP, Yüksekova'da 3 askerin can verdiği saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Bu gelişmeler bizim için büyük bir üzüntü ve kaygı konusudur. Yaşananlardan dolayı üzgün ve kaygılıyız. Çünkü Türkiye'de yeniden çatışmaların yaşanacağı, canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir döneme doğru yaklaşıldığını hissediyoruz. " ifadelerini kulandı.

Açıklamada çözüm sürecine katkı sunulması gerektiği vurgulanırken, "herkesi yeniden çatışma ortamına zemin sunan tutumlardan kaçınmaya davet ediyoruz" denildi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Bu gelişmeler bizim için büyük bir üzüntü ve kaygı konusudur. Her şeyden önce yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve yakınlarına sabır diliyoruz.

Yaşananlardan dolayı üzgün ve kaygılıyız. Çünkü Türkiye'de yeniden çatışmaların yaşanacağı, canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir döneme doğru yaklaşıldığını hissediyoruz.

Kaygılıyız. Çünkü bu gelişmelerin Ortadoğu'nun bugünkü durumunda Türkiye'yi son derece tehlikeli bir ortama doğru sürükleyeceğini biliyoruz.

Bu toprakların en kadim meselelerinden birini çözmek için daha fazla beklenmemelidir. Kalıcı bir barış için herkesi çözüm sürecine katkı sunmaya ve sürecin gerekliliklerini hızla yerine getirerek sorunların çözümüne odaklanmaya, herkesi yeniden çatışma ortamına zemin sunan tutumlardan kaçınmaya davet ediyoruz. İnanıyoruz ki, doğru ve gerekli adımlar atıldığında kalıcı barışın sağlanması çok yakın bir gelecekte mümkün olabilir.

Halkların Demokratik Partisi olarak yaşanan bu acıların tekrarlanmamasını temenni ediyor, yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve yakınlarına sabır diliyoruz."

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?