banner15

HDP'li iki vekil Türkiye'den kaçtı iddiası

Dokunulmazlık dosyası bulunan HDP'li Faysal Sarıyıldız ile Tuğba Hezer’in dönmemek üzere Avrupa'ya gittiği iddia ediliyor

HDP'li iki vekil Türkiye'den kaçtı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP’li milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ile Tuğba Hezer’in, dokunulmazlıkların kaldırılması ihtimaline karşı Türkiye’yi terk ettiği iddia edildi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY)’nden yayın yapan ve bölge lideri Mesut Barzani’ye yakın Rudaw tarafından verilen haberde iki vekilin Türkiye’den ayrıldığı öne sürüldü. Rudaw haberini “isminin açıklanmasını istemeyen HDP'li bir kaynağa” dayandırdı. İddiaya göre söz konusu kaynak Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer’in, dokunulmazlıkların kaldırılıp gözaltına alınma ihtimaline karşı dönmemek üzere Avrupa’ya geçtiğini söyledi.

İddia karşısında Hezer ve Sarıyıldız’dan henüz bir açıklama yapılmadı.

Sarılyıldız hakkında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanarak Adalet Bakanlığı'na, oradan da Meclis'e gönderilen fezlekede dokunulmazlığının kaldırılması istenmişti. Ankara'daki saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın taziyesine giden Hezer hakkında da fezleke hazırlanmıştı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan fezlekede Hezer'in "terör örgütünün propagandasını yapmak" ve "suçu ve suçluyu övmek" suçlarını işlediği belirtilmişti.

Meclis'te dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğinde maddelere geçilmesi 348 evet oyuyla kabul edilmişti. Teklifin ilk maddesine 350 oy, ikinci maddesine ise 357 kabul oyu çıkmıştı. Teklifin ikinci tur oylaması bugün yapılacak.

Değişikliğin referanduma gidilmeden kabul edilmesi için 367, referanduma gitmesi için ise en az 330 oy çıkması gerekiyor.

TBMM'de Meclis Başkanı İsmail Kahraman dışında AK Parti'nin 316, CHP'nin 133, MHP'nin 40, HDP'nin ise 59 milletvekili bulunuyor. Bir milletvekili ise bağımsız.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48