banner15

HDP'li vekile 'sivil cuma namazı' davası

HDP'li Nimetullah Erdoğmuş hakkında 'sivil cuma namazı' gerekçesiyle başlatılan soruşturma sonucu iddianame hazırlandı

HDP'li vekile 'sivil cuma namazı' davası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin eski Müftü olan Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş hakkında 4 Mart 2016 tarihinde merkez Yenişehir İlçesi Sümer Parkta kıldırdığı 'sivil cuma namazı' gerekçesiyle başlattığı soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı.

Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesinde kabul edilen iddianamede, Erdoğmuş'un, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile 4 Mart 2016'da Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesindeki Sümerpark'ta, güvenlik güçlerince PKK'lılara yönelik gerçekleştirilen operasyonlar ile uygulanan sokağa çıkma yasağının protesto edilmesine yönelik sözde 'sivil cuma namazı'na katıldığı ve açıklama yaptığı belirtildi.

Namazı kıldıran Erdoğmuş'un daha sonra yaptığı konuşmada, PKK/KCK'nın üst düzey yöneticilerinin talimatları doğrultusunda hareket eden örgüt mensuplarına yönelik güvenlik güçlerince yapılan operasyonları gayrimeşru gösterdiği ifade edilen iddianamede, Erdoğmuş'un güvenlik güçlerinin operasyonlarını 'tahaccür' (taşlaşmak) ve 'gaddarlık' olarak nitelendirdiği aktarıldı.

Hazırlanan İddianamede, Erdoğmuş'un, örgüt mensuplarının, devletin güvenlik güçleri ile girdikleri silahlı çatışmaları haklı gösterdiği, konuşma içeriği bir bütün halinde değerlendirildiğinde, şüphelinin terör yöntemlerini kullanmaya özendirici ve terörizmi yüceltici nitelikte beyanlarda bulunmak suretiyle terör örgütü propagandası yapma suçunu işlediği yönünde kuvvetli suç şüphesi bulunduğu belirtildi.

İddianamede, Erdoğmuş'un şimdiye kadar kendisine tebliğ yapılmasına rağmen ifade vermeye gelmediği belirtilerek, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Erdoğmuş'un yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtilirken, aynı olay ile ilgili HDP Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş hakkında da soruşturma açılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 17:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48