HDP'lilerin öldürdüğü iki köylü toprağa verildi

Şırnak'ta HDP'liler tarafından taranan köyde hayatını kaybeden iki köylünün cenazeleri toprağa verildi

HDP'lilerin öldürdüğü iki köylü toprağa verildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şırnak'ın İdil ilçesinde, HDP'lilerin silahlı saldırısı sonucu öldürülen 2 Hüda Par üyesinin cenazesi defnedildi.

İlçeye bağlı Kozluca köyüne dün HDP seçim aracı ile gelen partililerle, bir grup Hüda Par'lı arasında çıkan tartışma sonucu HDP'li gruptan silahla ateş açılması sonucu hayatını kaybeden Hüda Par üyesi Muhammed Şerif Şimşek (34) ve Abdulcelil Talayhan'ın (38) cenazesi, Mardin Adli Tıp Kurumundaki otopsinin ardından ailelerine teslim edildi.

Uzun araç konvoyu eşliğinde Kozluk köyüne getirilen cenazeler, kılınan cenaze namazının ardından köy mezarlığına, tekbir ve dualar eşliğinde defnedildi. Defin sırasında, PKK, KCK, HDP aleyhine slogan atıldı.

Öte yandan, Şimşek ve Talayhan için köy meydanında taziye çadırı kuruldu. Jandarma tarafından köyde alınan geniş güvenlik önlemi ise sürüyor.

KÖYLÜLERİN AĞZINDAN OLAY NASIL OLDU

Cizre’de memur olduğu için kendisini hedef alabilecekleri endişesiyle ismini vermek istemeyen bir köylü, El Cezire'ye verdiği demeçte köyde yaşanan olayı şöyle anlattı:

Konvoy köyün içerisine girdi. Müzik sesi yüksekti ve babaları PKK tarafından öldürülen bir evin yanında durdular. Konvoydaki araçlardan bazıları ‘vatan haini’ diye bağırdı. Birkaç kişi gidip gitmelerini istedi. Belli bir amaç için geldikleri belliydi. Biraz itiş kakış yaşansa da olay çıkmadı. Konvoy köyün çıkışına doğru yol almaya başladı. Herkes bitti diye düşünürken konvoydakilerden birinin yanından fırlayan S. T. evine gitti. Ardından dama çıkarak keleşle taramaya başladı. İki kişinin düştüğünü gördüm. Herkes bir tarafa kaçtı. Normalde saatlerce gelemeyen jandarma ekipleri anında gelerek S. T. ve ailesini köyden kaçırdı.

20 YILDIR PKK BASKISI ALTINDA

Kozlucalılara göre olay tesadüfi ve o an gelişen bir şey değil. Başka bir köylü doksanlı yıllarda yaşanan bir olayın köylerini tecrit ettiğini belirterek şunları anlattı: Bizim köyün geneli mütedeyyindir ve HÜDA-PAR’a yakındır. Doksanlı yıllarda PKK’liler gelip köy meydanında hepimizi toplayıp ‘ya bize tabi olursunuz ya da boşaltırsınız’ dediklerinde biz karşı durduk. O günden beri köyümüz nüfusuna kayıtlı tam altı kişi faili meçhul cinayetlere kurban gitti. Köyümüzü ‘Hizbullah köyü’ diye mimleyerek propaganda yaptılar. Bu köyden olduğumuzu duyanlar garip garip bakıyordu. İlçeye inmek istediğimizde İpek Yolu üzerindeki minibüsler bile bizi almazlardı. Adeta tecrit edildi. Eğer tarlalarımız olmasa belki de açlıktan ölürdük. Pek çok köylü tehdit nedeniyle okullarını bırakıp köye döndü. Ölen Abdülcelil de onlardan biriydi. Dindar ve çok iyi bir insandı. PKK ve HDP buraya hiçbir zaman hâkim olamadı. Bu olay da Abdülcelil’in hedef alınması da bundandır.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2015, 16:21
banner53
YORUM EKLE

banner39