banner39

Hiçbir devlet Türk mahkemelerine emir veremez

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Osman Kavala'nın serbest bırakılmasına yönelik açıklamasına "ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın tutukluluğunun sonlandırılması çağrısı yapan açıklaması hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Osman Kavala hakkında devam eden bir yargı süreci mevcuttur. Bağımsız mahkemeler tarafından yürütülen bu sürece herkes saygı duymak zorundadır." diyerek tepki gösterdi

Güncel 28.07.2020, 12:21
Hiçbir devlet Türk mahkemelerine emir veremez

ABD Dışişleri Bakanlığı, FETÖ soruşturması kapsamında “casusluk” suçundan bin gündür tutuklu bulunan Osman Kavala hakkında  yargılandığı davanın hızlı ve şeffaf bir şekilde çözüme kavuşturulması çağrısı yaparken, Türkiye’den Kavala’yı serbest bırakılmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala hakkındaki açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Aksoy şu ifadelere yer verdi;

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın tutukluluğunun sonlandırılması çağrısı yapan açıklaması hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Osman Kavala hakkında devam eden bir yargı süreci mevcuttur. Bağımsız mahkemeler tarafından yürütülen bu sürece herkes saygı duymak zorundadır. Nitekim adıgeçen hakkında geçtiğimiz Şubat ayında bir beraat kararı verilmiş olup, elde edilen yeni deliller çerçevesinde halihazırda başka bir suçtan tutuklu bulunmaktadır.

Konu FETÖ elebaşının ülkemize iadesine geldiğinde hukuki süreçleri bahane gösteren, keza, Halkbank eski Genel Müdürü Hakan Atilla’yı herhangi bir dava süreci başlamadan aylarca tutuklu tutanların ülkemizde devam eden bir davaya bu denli müdahalesi çelişkilidir.

Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?