banner15

Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman memnun

Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ile dönemin Karar Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Balyoz davası için verilen kararı memnuniyetle karşıladı

Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman memnun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davasında hak ihlali yapıldığı yönündeki kararını dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ile dönemin Karar Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman olumlu karşıladı.

Anayasa Mahkemesi'nin 230 başvuruyu birleştirerek görüştüğü ve dün açıkladığı Balyoz'da hak ihlali kararına göre kararının giderilmesi için sanıkların yeniden yargılanması gerekecek.

HİLMİ ÖZKÖK: MEMNUN OLDUM

Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz davasında yeniden yargılamaya neden olabilecek kararını Milliyet gazetesine değerlendiren dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, “Anayasa Mahkemesi’nin kararından memnun oldum. Her zaman söylemişimdir, hukuka, yargıya güvenmeliyiz” dedi.

Anayasa Mahkemesi, Özkök’ün mahkemece dinlenmemiş olmasını hak ihlali saydı. Balyoz davası sanıkları Özkök’ün dinlenmesi için, başvuruda bulunmuş ancak mahkeme gerek görmemişti.

Sanıkların başvurduğu dönemde Özkök, “Mahkeme davet ederse elbette gider konuşurum. Ancak sanık veya sanık yakınlarının davetiyle gitmem doğru olmayabilir. Nitekim Işık Koşaner paşa mahkemede hazır bulunmasına rağmen mahkeme heyetince dinlenme talebi kabul edilmemişti. Bu nedenle mahkemeden davet beklemenin daha doğru olacağı düşüncesindeyim” diye özetlenebilecek bir değerlendirme yapmıştı.

YALMAN: ÜZERİME DÜŞENİ YAPARIM

Mahkemece dinlenmemiş olması Anayasa Mahkemesi’nce Balyoz davasında hak ihlali olarak değerlendirilen dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman da, “Yüksek Mahkeme’nin kararından çok mutlu oldum. Dinlenmemiş olmamızın bir eksiklik olduğu Anayasa Mahkemesi’nce tespit edilmiş oldu” dedi.

Yalman, sözlerini şöyle sürdürdü: Arkadaşlarımız çok zor şartlar altında, çok uzun süre sıkıntı çektiler. Biz de birçok sıkıntı çektik. Bu nedenle Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar beni çok sevindirdi. Ben mahkemede dinlenmek için girişimde bulundum. Ancak mahkeme böyle bir ihtiyaç duymadı. Bunun şimdi hak ihlali olduğuna karar verilmiş olması yargılama sürecindeki eksikliği ortaya koymuş oldu. Ben üzerime düşen bir görev olursa yapmaya hazırım. Yüksek Mahkeme’nin kararı sonrasında nasıl bir yol izlenecek onu tam bilmiyorum. Ama sanıyorum uygun bir zamanda bu kararın gereği olarak üzerime düşen bir görev olursa onu memnuniyetle ifa ederim.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 12:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48