banner39

Hıristiyanlar bayramlarını kutladı

Hristiyanlar İzmir Efes Antik Kent'te bulunan Meryem Ana Kilisesi'nde Theotokos Bayramı'nı kutladı

Güncel 10.10.2016, 11:44 10.10.2016, 11:44
Hıristiyanlar bayramlarını kutladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti içerisinde yer alan Meryem Ana Kilisesi'nde Hıristiyanların önemli bayramlarından biri olan Theotokos Bayramı kutlandı.

İsa'nın annesi Meryem için kullanılan ve Ortodoks ile Katolik Kilisesi'nin Doğu gelenekleri arasında yer alan 'tanrı doğuran' anlamına gelen Theotokos Bayramı Meryem Ana Kilisesi'nde kutlandı. Meryem Ana'nın tanrı doğuran sıfatının kilise tarafından kabulü nedeniyle kutlanan Theotokos Bayramı için Efes Meryem Ana Kilisesi'nde toplanan yurt içi ve yurt dışından çok sayıda Hıristiyan, bu özel gün için düzenlenen ayinde bir araya geldi. Almanya, Fransa, ABD gibi ülkelerden gelen din adamlarının katıldığı ayini İzmir Başepiskoposu Lorenzo Piretto yönetti. Türkçe, İngilizce ve İtalyanca ilahilerin okunduğu ayinde dualar edildi. Lorenzo Piretto'nun vaaz da verdiği ayin çeşitli duaların okunmasıyla son buldu. Katılımcılar daha sonra Meryem Ana Evi'ne gitti.

Theotokos Bayramı için Efes Meryem Ana Kilisesi'nde düzenlenen ayinde bir açıklama yapan Meryem Ana Evi Başrahibi Maciej Sokolowski; Selçuk'ta ayin yapmaları için her zaman kolaylık gösteren tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?