banner39

Hizbullah davası mahkumuna kötü muamele

Kırıkkale Cezaevi'nde 'Hizbullah' davasından 15 yıldır yatan Selami Sevim isimli mahkumun cezaevi yönetiminin sistematik kötü muamelesine maruz kaldığı belirtiliyor

Güncel 18.02.2015, 17:13 18.02.2015, 17:13
Hizbullah davası mahkumuna kötü muamele

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nde "Hizbullah" davasından yatan Selami Sevim’in, cezaevi yönetimi tarafından sistematik bir şekilde kötü muameleye maruz kaldığı belirtiliyor.

Özgür-Der tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 15 yıldır cezaevinde mahkum bulunan Selami Sevim'in cezaevi idaresi tarafından sistematik bir şekilde haksızlığa uğratıldığı ve müdahale edilmezse daha da kötü muamelelere maruz kalabileceği belirtildi.

Dernek Başkanı Rıdvan Kaya imzasıyla yapılan yazılı açıklamada Adalet Bakanlığı'nın ve gerekli mercilerin bir an önce harekete geçerek Sevim'in içinde bulunduğu durumdan kurtarılması çağrısı yapıldı. Yazılı açıklamanın bir fotokopisi de şikayet dilekçesi mahiyetinde Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

Eşi ve çocukları Batman’da ikamet eden hükümlünün ailesinin oturduğu şehirden oldukça uzak bir şehre sevkedilerek ziyaret imkanının fiilen ortadan kaldırıldığı ve bu şekilde ikinci bir cezalandırmaya maruz bırakıldığı belirtilen Özgür-Der açıklamasında, "Mamafih Kırıkkale Cezaevi idaresinin kendisine karşı olumsuz tavrı Selami Sevim’i bu sorunun çok daha fevkinde bir sıkıntı ile yüz yüze getirmiştir." denildi.

Sevim'in son olarak, üç gün önce bir gazetede yayınlanması amacıyla hazırladığı 42 sayfalık mektubuna hiçbir gerekçe gösterilmeden el konduğu öğrenildi. Sevim'in mektupta kendisine yönelik ithamlar ile karanlıkta kalan bazı cinayetler hakkında bilgi paylaştığı belirtiliyor.

Cezaevi yönetiminin bu mektuptan sonra Selami Sevim'e daha kötü davranmaya başladığı, gereksiz yere disiplin cezaları verdiği ifade ediliyor.

Batman nüfusuna kayıtlı Selami Sevim Hizbullah davasından hüküm giymiş ve 2000 yılından beri cezaevinde kalıyor. Sevim, uzun süre Diyarbakır Cezaevinde tutulduktan sonra Tokat’a, geçtiğimiz sene de Kırıkkale F Tipi Cezaevine sevkedilmişti.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?