Hızlı tren ve havalimanlarına özel koruma sistemi

Enerji nakil hatları, hızlı trenler ve hava limanları gibi devletin hassas kurumları kurulacak "koruma memurluğu" tarafından korunacak

Hızlı tren ve havalimanlarına özel koruma sistemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçişleri Bakanlığı, yeni bir özel güvenlik modelini oluşturmak için harekete geçti. Yeni projeye göre kurulması daha önce de gündeme gelen "koruma memurluğu" sistemi hayata geçirilecek. Bu sistemle devletin hassas kurumları özel olarak korunacak. Hava yolları, hızlı trenler, önemli kamu binaları bu kuruma devredilecek.

Bakanlık, sektör temsilcileri, kamu yöneticileri, çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve uzmanların katılımıyla “çalıştay serisi” düzenledi. Sekreteryasını Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı ve “beyin fırtınası” biçiminde geçen çalıştayların sonuncusu geçen hafta Ankara’da gerçekleştirildi. Son çalıştayda, özel güvenlik sektörünün yol haritası netleştirildi.

20 BİN MEMUR

Yapılan yeni düzenlemenin taslağına göre, belirli kamu binalarının korunması özel güvenlik şirketlerinden alınacak.

Milliyet'in haberine göre bu bina ve tesislerin korunmasında “koruma memurlarının” görev yapması kesinleşti. Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler döneminde özellikle spor karşılaşmalarında güvenliği sağlamak amacıyla kurulması planlanan koruma memurluğu yeni dönemde bina ve tesislerin korunmasını da üstlenecek. Henüz yasal olarak kurulmayan, ancak kuruluş çalışmaları devam eden koruma memurluğu için 17 - 20 bin arası personel alımı yapılıp yetiştirilmesi sağlanacak. Bu memurların bir bölümü özel güvenlik sektöründen geçiş yaparken, kalan bölüm için sınavla alım yoluna gidilecek.

KORUMA MEMURUNUN GÖREV ALANLARI

Taslak çalışmaya göre; adliyeler ve cezaevleri başta olmak üzere hastaneler, enerji nakil hatları, DHMİ’nin üzerindeki havaalanlarının korunmasında özel güvenlik yerine koruma memurları görev yapacak.

Ayrıca, büyükşehir belediyelerinin bünyesindeki metrolar ve hafif raylı ulaşım sistemlerinin güvenliği yine koruma memurlarınca gerçekleştirilecek. Koruma memurların görev yapması planlanan diğer önemli tesis ise yüksek hızlı trenler (YHT) olacak. Koruma memurları, YHT’nin her seferinde görev yapacak. Ayrıca YHT garlarının güvenliğinde sorumluluk yine koruma memurlarında olacak.

Koruma memurları, ülke genelinde 7 ayrı bölgede kurulacak “göçmen ve mülteci kamplarının” güvenliğini polis ve askerden devralacak.

Ülke genelinde yap-işlet-devret modeli dışında kalan 34 havalimanından sorumlu olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi, uygulamanın yürürlüğe girmesiyle, havalimanlarının güvenliğinin sağlanmasında koruma memurluğu sisteminden yararlanacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 17:16
banner53
YORUM EKLE

banner39