banner39

Hollanda'dan Türk hakime mültecilik statüsü

Eski hakim Çağatay Çetin'in mültecilik başvurusu Hollanda tarafından kabul edildi

Güncel 20.05.2011, 19:21 20.05.2011, 19:24
Hollanda'dan Türk hakime mültecilik statüsü

Eski hakim Çağatay Çetin'in mültecilik başvurusu Hollanda tarafından kabul edildi. Çetin, Van'ın Özalp ilçesinde hakim olarak görev yaparken, Ocak 2010 tarihinde istifa edip, ülke dışına çıkmıştı.

Çağatay Çetin ülke dışına çıktığı sırada, 9 ayrı suçtan 20,5 ila 65 yıl hapis istemiyle yargılanıyordu. Eski hakime getirilen suçlamalar arasında resmi evrakta sahtecilik, iftira ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma vardı.

Ancak Çetin, Ermeni ve Kürt meselelerindeki görüşleri nedeniyle suçlandığını ifade ediyor. Çetin suçlamalarla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'de yargının baskı altında olduğunu ve görevini yapamadığını söylemişti.Çetin, mültecilik başvurusunun sonuçlarını beklerken, "Olumlu netice alırsam başkaları da gelebilir. Kürt kökenli hakim ve savcıların da durumu kritik. Soruşturmalardan bıkmış durumdalar" diye konuşmuştu.

Hollanda hükümeti, Çetin'in mültecilik başvurusunun neden kabul edildiği konusunda bir açıklama yapmadı ve bireysel başvurular konusunda yorum yapmadığını vurguladı.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?