banner15

Hrant Dink davasında birleştirme talebine ret

İstanbul'da devam eden Hrant Dink davası ile Trabzon'da devam eden ve Albay Ali Öz'ün yargılandığı dava, yerel mahkemenin talebine rağmen İstanbul'daki mahkeme tarafından birleştirilmedi

Hrant Dink davasında birleştirme talebine ret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hrant Dink cinayetinde görevini ihmal ettiği iddia edilen dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün yeniden yargılanmasına devam edildi. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e suikast hazırlığı konusunda istihbari bilgiye ulaşmasına rağmen kanunu işlemleri başlatmayarak görevini ihmal ettiği iddia edilen dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün yeniden yargılanmasına devam edildi.

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan dönemin İl Jandarma Komutanı Albay Öz gelmedi. Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu ile Albay Öz'ün avukatı Ali Sürmen ise duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada Mahkeme Heyeti, bu dava dosyası ile Dink cinayetine ilişkin Yasin Hayal ve arkadaşlarının yargılandığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın birleştirilmesi için İstanbul'daki mahkemeye yazılan yazıya cevap geldiğini, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin dava dosyalarının birleştirilmesine yer olmadığına karar verdiğini bildirdi.

Yargıtay'ın bozma ilamına katılıp katılmadıkları sorulan Öz'ün avukatı Sürmen, "Eski hükümde ısrar edilsin" dedi.

Aynı konuda görüşü sorulan Dink ailesinin avukatı Bakırcıoğlu da "Bozma ilamı yerindedir, bu sebeple bozmaya uyulsun" diye konuştu.

Cumhuriyet savcısı da "Usül ve yasaya uygun olan bozma ilamına uyulsun" ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, usul ve yasaya uygun olduğu için Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasına karar vererek, Dink cinayetine ilişkin Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen ve mahkemece karara bağlanan dava dosyasının temyiz için Yargıtay'dan döndükten sonra incelenmek için istendiğini anımsattı.

Mahkeme, bu konuda yazılan yazıya cevap gelmediğini belirtilerek, söz konusu dava dosyasının Yargıtay'daki temyiz incelemesinden döndükten sonra incelenmesi için duruşmayı erteledi.

OLAY

Dink Cinayetine ilişkin, dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve 7 asker hakkında Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde "görevi ihmal ve evrakta sahtecilik" suçundan dava açılmıştı.

Bu dava sürerken, Adalet Bakanlığının incelemesi sonucu Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinde de Ali Öz'e aynı suçtan ikinci bir dava açıldı. Ancak Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi aynı suçtan iki dava olamayacağı gerekçesiyle davayı reddetmişti.

Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi ise Albay Ali Öz ve Yüzbaşı Metin Yıldız'a 6 ay, diğer 4 askere ise 4'er ay hapis cezası vermişti.

Dink ailesinin avukatlarının başvurusu üzerine Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi kararını görüşen Yargıtay ise davaların Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmesi gerektiği halde davanın Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesince redddilmesinin usule aykırı olduğunu belirterek, bu mahkemenin kararını bozmuştu.

Bu karar üzerine Albay Ali Öz'ün yeniden yargılanmasına başlanmıştı

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2013, 15:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35