banner39

HSYK dört savcı için soruşturma izni verdi

HSYK 3. Dairesi, 17-25 Aralık savcıları hakkında soruşturma izni verirken, 2. Daire’nin açığa alma konusundaki kararı bekleniyor

Güncel 04.12.2014, 10:11 04.12.2014, 11:43
HSYK dört savcı için soruşturma izni verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Haklarındaki şikayetler eski HSYK 3. Daire Başkanı Ahmet Hamsici tarafından sümenaltı edilen savcılar Celal Kara, Zekeriya Öz, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç, açığa alınma talebiyle HSYK 2. Dairesi’ne sevk edildi. HSYK 3. Dairesi, 4 isimle ilgili soruşturma izni verirken, 2. Daire’nin açığa alma konusundaki kararı bekleniyor.
 
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 17-25 Aralık savcılarıyla ilgili şikayetler için harekete geçti. HSYK 3. Dairesi ilk olarak 17-25 Aralık operasyonları için düğmeye basan Cumhuriyet Savcıları Celal Kara, Zekeriya Öz, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç hakkındaki şikayetleri görüştü.
Yeni Şafak'ın haberine göre daire, 4 savcı hakkında soruşturma başlatılması talepli yazısını HSYK 2. Dairesi’ne gönderdi.

Dört savcının, soruşturmalar sonuçlanana kadar açığa alınmaları da talep edildi. Bu talep doğrultusunda HSYK 2. Dairesi’nin söz konusu 4 isim hakkında görevden uzaklaştırma talebini önümüzdeki günlerde karara bağlaması bekleniyor.

3. Daire daha önce 4 savcı hakkında inceleme izni vererek, haklarındaki iddiaları araştırmak üzere müfettiş görevlendirmişti. Müfettişlerin, “soruşturma” talebiyle hazırladığı raporda, 4 savcının “Kusurlu, uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin şeref ve nüfuzuna ve saygınlığına zarar verdikleri” belirtildi. Raporda ayrıca, 4 savcının meslekten ihracına karar verilmesini de talep edildi.

MESLEKTEN ÇIKARILMA GELEBİLİR

2. Daire’nin 4 savcı hakkındaki görevden uzaklaştırma talebini önümüzdeki günlerde karara bağlaması bekleniyor. 2. Daire, darbe komplosunun mimarları hakkında soruşturmayı sonlandırdıktan sonra ise söz konusu 4 isme, uyarma, aylıktan kesme, kınama, kademe ilerlemesini durdurma, derece yükselmesini durdurma, yer değiştirme ve meslekten çıkarma gibi cezalardan birini verebilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?