banner39

HSYK teklifinden bir madde daha çıkarıldı

Adalet Komisyonu'nda görüşülen HSYK teklifinin 12. maddesi metinden çıkarıldı, 13 ve 14. maddeleri kabul edildi

Güncel 13.01.2014, 16:40 13.01.2014, 16:51
HSYK teklifinden bir madde daha çıkarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Adalet Komisyonu'nda, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmeleri sürüyor.

Teklifin, 12. maddesi metinden çıkarıldı, 13 ve 14. maddeleri kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, Türkiye Adalet Akademisi'nde verilen hizmetler karşılığında alınacak ücretlerin onaylanması, Adalet Akademisi Genel Kurulu'nun görevleri arasından çıkarılıyor.

Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulu'nun beş asıl üç yedek üyesi, genel kurul üyeleri arasından seçilecek. 

Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulu'nun, Nisan ayının yanında Eylül ayında da toplanmasını öngören 12. maddesi, tekliften çıkarıldı. Böylece Genel Kurul, mevcut durumda olduğu gibi sadece Nisan ayında toplanacak.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, "Bu teklif, anayasal sisteme büyük sıkıntı olacak. Totaliter bir anlayışı ortaya koyacak. Hukuk tarihimizde bir benzeri dahi yok" dedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın "Bir mensubiyetten bir başka mensubiyete geçti" ifadesinin "samimi ve siyaseten dürüst olunmadığını gösterdiğini" öne sürerek, "Bu yapıyı daha da muhkem hale getirmek istiyorsunuz" diye konuştu.

Sorulara ve eleştirilere yanıt veren Adalet Bakanı Bozdağ, Amerikalı bir savcının Adalet Bakanlığı'nda danışman olarak çalıştığı iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Bozdağ, "Birtakım soruşturmaların, Sayın Bush ile Sayın Başbakanımız arasındaki görüşme sonucu başlatıldığına ilişkin iddialar gerçek dışıdır. Türkiye Cumhuriyeti bağımsız bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanına hiçbir ülkenin talimat vermesi söz konusu değil. Bunu söylemek bile büyük bir yanlışlıktır" dedi.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?