banner39

HSYK'da bir ilk: Emniyet Müdürü de inceleniyor

HSYK, dün bazı gazetelerde hakkında iddialar çıkan Zekeriye Öz'ün durumunu ve 17 Aralık operasyonlarını yürüten 5 savcı hakkındaki iddiaları görüşmek üzere toplandı. Kurul ayrıca bir ilke imza atarak, ilk kez bir emniyet müdürü hakkında inceleme izni verdi

Güncel 07.01.2014, 10:54 07.01.2014, 19:50
HSYK'da bir ilk: Emniyet Müdürü de inceleniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, Ahmet Hamsici başkanlığında bu 10.00 sabah toplandı.

Daire, Büyük Rüşvet operasyonunu yöneten İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz’ün ailesinden 8 kişiyle birlikte Ekim 2013’teki Dubai’de tatil yaptığına ilişkin 78 bin liralık faturayı, operasyonda gözaltına alınıp serbest bırakılan Ali Ağaoğlu’nun ödediği iddialarını değerlendiriyor.

Dairenin, 7 Aralık operasyonunun 2. dalgasında soruşturma dosyası elinden alınan Savcı Muammer Akkaş ile Oktay Erdoğan'ın da olduğu 5 savcı hakkında da karar alması bekleniyor.

Bu arada HSYK'nın İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında da inceleme kararı aldığı ortaya çıktı. Kurul tarihinde ilk kez bir Emniyet Müdürü hakkında inceleme kararı aldığı öğrenildi.

2005 yılında yapılan bir değişiklikle, HSYK'nın da en üst düzey adli kolluk görevlileri hakkında inceleme izni verebilmesi sağlanmıştı.

BAKAN BOZDAĞ'IN ONAYI GEREKİYOR

HSYK'nın hakkında incleme başlatma kararı aldığı savcılar ve emniyet müdürüyle ilgili son sözü Adalet Bakanı Bozdağ söyleyecek.

Başbakan Yardımcısı sıfatıyla savcılara gizliliği ihlal ettikleri için suç duyurusunda bulunduğunu belirten Bozdağ, Adalet Bakanı olunca bu sıfatıyla “inceleme ve soruşturma”ya izni vermesi gereken onay makamı konumuna geçti. Hakimler ve Savcılar Kanunu gereği ancak Bakan Bozdağ, inceleme-soruşturma izni verirse savcılara işlem yapılabilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?