banner39

HSYK'dan Balyoz kararını verenlere inceleme

HSYK, Balyoz davasında 'sahte CD' iddiasıyl, hem yargılamayı yapan mahkeme üyeleri hem de kararı onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi hakkında inceleme başlattı

Güncel 29.01.2015, 11:25 29.01.2015, 11:42
HSYK'dan Balyoz kararını verenlere inceleme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yeniden görülmeye başlanan Balyoz davasında, delil olarak gösterilen 11 ve 17 No’lu CD’lerin üzerindeki el yazılarının makine kullanılarak yazıldığının tespit edilmesinin ardından dava sanıkları, yargılamayı yapan dönemin İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri ile dosya hakkında onama kararı veren Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyeti hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayette bulunmuştu.

Yeni Şafak'taki habere göre sözkonusu şikayetleri değerlendiren HSYK 3. Dairesi, Balyoz dosyasını gündemine aldı. Hakim ve savcılarla ilgili şikayetleri inceleyip gereğini yapmakla görevli 3. Daire’nin kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ile ilgili ihbarı önümüzdeki günlerde karara bağlaması bekleniyor. 3. Daire’nin sözkonusu isimlerle ilgili inceleme izni vermesi durumunda ise müfettiş görevlendirilecek.

Öte yandan, Yargıtay 9. Ceza Dairesi başkan ve üyeleri hakkındaki şikayet dosyası ise Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu’na gönderilecek.

9. Ceza üyeleri ile ilgili kararı, son yargı paketi ile yeniden şekillenen 1. Başkanlık Kurulu verecek.

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?