banner39

Hudut karakoluna saldırıya Suriyelilerden tepki

Suriye'nin kuzeyinde PYD/PKK/YPG unsurlarının kontrolündeki bölgeden Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki hudut karakoluna yapılan saldırı, Suriyeli sığınmacılarca kınandı.

Güncel 28.04.2017, 19:51 28.04.2017, 19:51
Hudut karakoluna saldırıya Suriyelilerden tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, PYD/PKK/YPG unsurlarının kontrolündeki Rasulayn'dan, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki hudut karakoluna yapılan saldırıya tepki gösterdi.

Haseki'ye bağlı Rasulayn ilçesinden 4 yıl önce PYD/PKK'nın zulmünden kaçarak geldikleri Ceylanpınar'a yerleşen Suriyeli sığınmacılar, bir an önce topraklarına dönmek istiyor.

Suriyeli Muhammed Cedan, yaptığı açıklamada, Hafız Esad'ın yıllarca kendilerine zulmettiğini aktararak, yerine geçen oğlunun da aynı zulme devam ettiğini belirtti.

Esed rejiminin Rasulayn'dan çekilmesiyle yerine PYD/PKK'nın geçtiğini kaydeden Cedan, şunları dile getirdi:

"PYD/PKK'lılar geldikten sonra önce evlerimizi talan ettiler ve bizi zorla göç ettirdiler. Kendilerinden olmayanları şehirden kovdular. PYD/PKK'dan çok zulüm gördük. Her aileden bir kişiyi zorla alıyor ve ön saflarda savaştırıyorlardı. Biz de PYD/PKK zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığındık." 

"Bizlere sahip çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ediyoruz"

Ahmet Ubeyd El Halil de ailesinin Rasulayn'ın ileri gelenlerinden olduğunu ifade ederek, PYD/PKK mensuplarının zulümleri nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Rejim güçlerinin bölgeden çekilmesiyle Türkmen, Arap ve Kürtler olarak kardeşçe yaşadıklarını vurgulayan El Halil, "Ancak, PKK/PYD geldikten sonra huzurumuz bozuldu. Biz de topraklarımızı terk etmek zorunda kaldık. Bizlere sahip çıkan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?