banner15

Hukukçular Birliği: Doğu Türkistanlı lideri bırakın

Uluslararası Hukukçular Birliği, Türkiye'de tutuklu bulunan Doğu Türkistanlı lider Yapçan'ın hemen serbest bırakılmasını istedi

Hukukçular Birliği: Doğu Türkistanlı lideri bırakın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Hukukçular Birliği, (UHUB) hakkındaki kırmızı bültenden dolayı Türkiye'de tutuklu bulunan Doğu Türkistanlı lider Abdulkadir Yapçan'ın serbest bırakılmasını istedi

UHUB tarafından yapılan basın açıklaması ise şu şekilde;

"Doğu Türkistan Türklerinin en büyük kanaat önderlerinden biri olan 15 yıldır Türkiye’de yaşayan Abdulkadir Yapçan, Çin tarafından ülkesini bölmekle suçlanarak 2002 yılında çıkartılan ve 14 yıl sonra güncellenen ‘Kırmızı Bülten’le İstanbul’da sevk edildiği Bakırköy 5. Sulh Ceza Mahkemesince tutuklanmıştır.

Türk vatandaşlığı için başvurmasına rağmen bugüne kadar vatandaşlık hakkı kazanamayan Yapcan, oturma iznini sürekli yenilemek zorunda kalarak mülteci statüsünde İstanbul'da kalmaktadır. Abdülkadir Yapçan, Doğu Türkistan'ın haklarını tüm dünyada savunan, özellikle gençleri terör faaliyetlerinden uzak tutan bir liderdir. Çin'in iade talebi göndermesinin ardından Abdulkadir Yapçan'ın Doğu Türkistan'da yaşayan 84 yaşındaki annesini de gözaltına alarak hapse attığı öğrenilmiştir."

Abdulkadir Yapçan'ın terör kapsamana girecek bir faaliyetinin olmadığı özellikle vurgulanan açıklamada, tutukluluk haline hemen son verilerek serbest bırakılması istendi.

İSTANBUL'DA TUTUKLANMIŞTI

Çin tarafından ülkesini bölmekle suçlanan ve hakkında 2002 yılında çıkartılan ‘Kırmızı Bülten’ 14 yıl sonra güncellenen Yapçan, İstanbul’da sevk edildiği mahkemece önceki gün tutuklanmıştı.

Doğu Türkistanlı lider Yapçan, Doğu Türkistan'ın haklarını tüm dünyada savunan, özellikle gençleri terör faaliyetlerinden uzak tutan bir lider olarak biliniyor.

Çin'in yıllar sonra bile Yapçan'ın peşini bırakmaması Doğu Türkistanlı Türkler arasında infiale neden oldu. 

Farklı ülkelerde yaşayan Doğu Türkistanlı Türkler, Yapçan'ın bir an evvel serbest bırakılması için harekete geçti.

Çin'in iade talebi göndermesinin ardından Abdulkadir Yapçan'ın Doğu Türkistan'da yaşayan 84 yaşındaki annesini gözaltına alarak hapse atmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 13:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35