banner39

Hukukçular: Toplum yapısını bozan medyaya el atılmalı

Hukukçular Derneği, Mersin'deki cinayetle ilgili yaptığı açıklamada, medyada toplum yapısını bozan eylemlere derhal son verilmesi çağrısı yaptı

Güncel 17.02.2015, 13:27 17.02.2015, 13:27
Hukukçular: Toplum yapısını bozan medyaya el atılmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Medyanın acilen gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Hukukçukar Derneği(HD), 'Toplumun bozulmasında dizilerin de etkisi var' dedi.

Hukukçular Derneği yaptığı açıklamada, “Medyanın acilen gözden geçirilmesi ve bu konuda hukuki düzenlemelerin yapılması, şiddet ve cinsellik konusunda toplum yapısını bozan dizilerin acilen kaldırılması gerektiği kaydedildi.

Hukukçular Derneği, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi olayıyla gündeme gelen “idam cezası” talebinin sağlıklı bir şekilde müzakere edilerek değerlendirilmesini istedi. Dernekten yapılan açıklamada, Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin tüm toplumu üzüntüye boğduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bu vahşi cinayetle birlikte gündeme gelen ve tüm toplum tarafından dile getirilen idam cezası talebi sağlıklı bir şekilde müzakere edilmeli ve yeniden değerlendirilmelidir. Kadınlara ve çocuklara yönelik koruyucu tedbirler artırılmalıdır” denildi.

Medyanın acilen gözden geçirilmesi ve bu konuda hukuki düzenlemelerin yapılması, şiddet ve cinsellik konusunda toplum yapısını bozan yayınların acilen kaldırılması gerektiği ileri sürülen açıklamada, şunları kaydedildi:

Tüm kanallarda okul öncesi dönemdeki çocukları hedef alan çizgi filmlerde bile şiddet ve cinsellik göze çarpmaktadır. Okul çağı çocuklarını hedefleyen ve şiddeti olağanlaştıran ve yücelten çizgi filmler denetimsiz olarak günün her saatinde yayınlanmaktadır. Özellikle ulusal bir kanalda yayınlanan bir dizide tecavüz sahnesi açık seçik verilerek toplumdaki sapık ve hastalıklı kişilerde tecavüz ve sapkınlığa meyli artırmıştır. Olayda da faillerin sosyal paylaşım sitesinde söz konusu diziyi izlediklerini paylaştığı yer almıştır. Bu ve benzeri programlar cinsel şiddet karşısındaki duyarsızlığın ve normalleştirmenin, kadına yönelik şiddetin nasıl sistematik hale getirildiğinin en açık örnekleridir.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?