Hükümet orduya 'İsrail'e karşı hazır mısınız' diye sormuş

Donanma Komutanlığından istifa den Oramiral Nusret Güner, Mavi Marmara krizi sırasında hükümetten kendilerine "Hazır mısınız?" şeklinde talimat geldiğini söyledi

Güncel 07.05.2014, 13:47 07.05.2014, 13:57
Hükümet orduya 'İsrail'e karşı hazır mısınız' diye sormuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstifa eden eski Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner, İsrail ile yaşanan Mavi Marmara krizini anlattı. Güner hükümetin kendilerine 'Hazır mısınız?' dediğini, 'Hazırız ama çatışmanın eşiğine geliriz.' şeklinde cevap verdiklerini söyledi.

Güner, "Genel harp için bize 48 saat yeterdi. 6-8 saat içinde Deniz Kuvvetleri'nin yüzde 90'ı harekete geçebilir. Fakat karşı karşıya kaldığımız durumda iki ülke arasında harbe gidebileceğini bildiğimden, karar vericilerin neye karar vereceklerinin bilincinde olmaları gerektiğini düşünüyordum" dedi.

Mavi Marmara baskınında saatler önce 30 Mayıs 2010'da, İskenderun'daki Deniz İkmal Komutanlığı'na roketatarlı saldırı düzenlendi. Bu saldırıda 6 asker hayatını kaybetti. O gün Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yiğit resmi ziyaret için yurtdışındaydı. Saldırının yaşandığı gecenin sabahı da sıcak oldu. Sabah 07.30'da Başbakanlık'ta değerlendirme toplantısı başladı. Başbakan Vekili Bülent Arınç, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Genelkurmay Hareket Başkanı Korgeneral Mehmet Eröz ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Nusret Güner toplantıya katıldı.

"ÇATIŞMA AN MESELESİ"

Habertürk gazetesinin haberine göre; Güner o günü şöyle anlattı: "Toplantıda Mavi Marmara gemisine refakat ve koruma gündeme geldi. Hükümet yetkilileri Deniz Kuvvetleri'nin buna hazır olup olmadığını sordu. Mavi Marmara'ya refakat ve koruma için kuvvetin hazır olduğunu belirtip ve "Refakat ve koruma için hazırız. Ancak bu durumda İsrail ile aramızda çatışma an meselesi. Angajman kurallarını uygulama yetkisi Deniz Kuvvetleri'ne verilmeli" dedim.

Hükümet üyeleri "Mavi Marmara'ya koruma ve refakat için savaş gemileri göndermeyelim ama basına 'Savaş gemilerimizi gönderdik' diye bilgi verelim görüşünü bildirdi."

Güner, hükümetin teklifi üzerine yaşananları şöyle dile getirdi: "Teklifi duyunca şiddetle karşı çıktım. Söyledikleri şey çok riskliydi. Gemilerimizi gönderip basına göndermediğimizi söylersek daha az risk alırdık. Bunu ifade ettim. Bir kez daha söz istedim: Türk Deniz Kuvvetleri olarak operasyona hazırdık.

"GENEL HARP İÇİN 48 SAAT YETERDİ"

Genel harp için bize 48 saat yeterdi. 6-8 saat içinde Deniz Kuvvetleri'nin yüzde 90'ı harekete geçebilir. Fakat karşı karşıya kaldığımız durumda iki ülke arasında harbe gidebileceğini bildiğimden, karar vericilerin neye karar vereceklerinin bilincinde olmaları gerektiğini düşünüyordum. Bir-iki gün sonra yine Başbakanlık'a çağrıldık. Bu sefer toplantı, ülkeye dönen Başbakan tarafından yürütüldü."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?