banner15

Hükümete göre sonuç alıcı, etkin, kısa bir operasyon

Harekatta İncirlik Üssü'nnü kullanıldığını belirten Kurtulmuş, "Sonuç alıcı, etkin, kısa süreli bir operasyon" dedi

Hükümete göre sonuç alıcı, etkin, kısa bir operasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cerablus operasyonu için “Sonuç alıcı, etkin, kısa süreli bir operasyon ile sahadaki hareketliliği gerçekleştirmek istiyoruz” dedi. Kurtulmuş harekâtta ağırlıklı olarak İncirlik Hava Üssü’nün kullanıldığını söyledi.

Kurtulmuş Fırat Kalkanı Harekâtı konusunda Al Jazeera’nin sorularını cevapladı. Türkiye'nin Carablus operasyonunu başlatırken uluslararası camia ile uluslararası koalisyon ile tam bir mutabakat halinde olduğunu beliren Kurtulmuş, "Yani uluslararası hukuka uygun bir operasyon sürdürülmektedir. Bizim amacımız Türkiye’nin ulusal güvenliğini sağlamaktır, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasına destek olmaktır ve Türkiye’nin bu terör örgütlerinden özellikle de IŞİD’in saldırılarından emin bir hale gelmesinin temin etmektir" diye konuştu.

Kurtulmuş, harekatla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

Hedefler bellidir. Bu hedeflere ilk andan itibaren çok etkin taarruzda bulunulduğu TSK tarafından açıklanmıştır. Bu hedeflerin hepsi yok edilinceye ve Türkiye’ye tehdit oluşturmayıncaya kadar bu mücadele sürecektir.

Başından itibaren Fırat’ın batısına PYD güçlerinin geçmemesi konusunda Türkiye ile uluslararası koalisyon arasında bir mutabakat vardır. Ama bu mutabakata rağmen bu bölgede ciddi bir hareketlenmenin olduğu ve PYD güçlerinin zaman zaman Münbiç bölgesindeki IŞİD varlığını da bir bahane olarak kullanarak Fırat’ın batısına geçtiğini biliyoruz.

Bizim Suriye ile ilgili söylediğimiz şu; biz Suriye’nin kuzeyinde bütün halkların özgür bir şekilde yaşamasından yanayız. Suriye’nin kuzeyinde Kürtler var, Araplar var, Türkmenler var diğer unsurlar var. Bir gücün ‘bu bölgede sadece ben olacağım, diğerleri olmayacak’ deme hakkı yoktur.

Dolayısıyla Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde 911 kilometre sınırı olan bir ülke olarak bu sınırın hemen altındaki bölgenin bütünüyle bir örgütün elinde olmasına rıza gösteremez. Bunu kabullenemez. Bunu sadece kendi ulusal güvenliği açısından değil, Suriye’nin bundan sonraki toprak bütünlüğü için de önemli olduğunu görür ve bu hassasiyetle hareket eder.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2016, 16:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35